Queering the yuppie: Identity and performativity in Ally McBeal
Ally McBeal'da kimlik ve edimsellik
  1. Tez No: 160380
  2. Yazar: EMRECAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR GÖKALP AKKERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Postfeminizm, 1990'ların akademik söylemindeki en önemli terimlerden biridir. Postfeminizmin tanımında herkesçe kabul gören tek görüş“tanımlanamaz”oluşu olsa da, bu terimin, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsellik, kimlik, ırk, sınıf ve teknoloji gibi konularda feminizmin kendine bakışım belirttiği söylenebilir. Postfeminizm, akademik çalışmaların dışındaki anlamıyla da, medyada 1980'lerde görülmeye başlanan ve 1990'larda hız kazanan bir eğilimi belirtmektedir. Bu iki eğilim aym başlık altında toplanmış ve yaklaşık aym zamanlarda ortaya çıkmış olsalar da, çok farklı iki varlık gibi görünmektedir. Akademik postfeminizm postyapısalcı çalışmalardan beslenirken, popüler postfeminizmde daha çok postmodernizm belirleyicidir. Akademik postfeminizm eşcinsel ve lezbiyen çalışmalarına kadar uzanır ve bazı belli kuramsal noktalarda onunla bütünleşirken, popüler postfeminizm daha ziyade tüketime yöneliktir. Dolayısıyla, henüz bu iki alan bir araya getirilmemiştir. Bu çalışma bu iki postfeminizmi bir araya getirme çabasmdadır. Bu noktadan yola çıkılarak akademik postfeminizmin kuramsal çalışmaları çerçevesinde popüler postfeminizmin çoğulcu doğası irdelenmektedir. Anahtar Sözcükler feminizm, postfeminizm, toplumsal cinsiyet, cinsellik, eşcinsellik, kimlik
Özet (Çeviri)
Postfeminism has arguably been the most stimulating term within the academic discourse in the 1990s. Although the only consensus around this term's definition is its indefinability, it might be said to refer to a wide array of feminist self-inquiries, concerned with issues such as sex, gender, sexuality, identity, race, class and technology. Postfeminism as a term also has a more widely accepted usage outside the academia, one that refers to a certain trend in the media that is said to have started in the 1980s and gained momentum in the '90s. Although both of these trends share the same rubric and fall, more or less, under the same time frame, it seems that they are very different entities. While scholarly postfeminism is informed by poststructuralist works, popular postfeminism might be better defined by postmodernism. The former extends to and merges with gay and lesbian studies on certain theoretical points, where the latter is more of a consumerist discourse. Hence, it is not yet a custom to study them together. This study explores the possibilities of bringing these two postfeminisms together. With this starting point, it makes use of the theoretical formulations of scholarly postfeminism to inquire into the pluralistic nature of popular postfeminism. Key Words feminism, postfeminism, gender, sexuality, gay and lesbian criticism, queer, identity