Yükseköğretim hizmetlerinin finansmanı ve alternatif finansman yöntemlerinin Türkiye açısından değerlendirilmesi
The financing of higher education services and the evaluation of alternative financing methods from the viewpoint of Turkey
- Tez No: 160398
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
IV ÖZET ERGEN, Zuhal. Yükseköğretim Hizmetlerinin Finansmanı ve Alternatif Finansman Yöntemlerinin Türkiye Açısından Değerlendirilmesi, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Toplumsal istek ve ihtiyaçların sağlanmasında, en yetkili örgüt olan devletin büyük rolü vardır. Özellikle kamusal mal ve hizmetlerin üretimi ve topluma sunulmasında piyasa sisteminin taşıdığı bazı zayıf yönleri nedeniyle başarısızlığa uğraması, devletin bu mal ve hizmetlerin arzında tek yetkili olmasına neden olmaktadır. Yarı-kamusal olarak tanımladığımız yükseköğretim hizmetlerinin finansmanında yaşanan bir takım güçlükler bu sektöre, hizmetten yararlananların ve özel fonların katkısını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, özellikle kamusal mallar teorisi ve yükseköğretim hizmetlerinin finansmanı konusunda dünyada izlenen yöntemleri ve Türkiye'de ki mevcut durumu analiz etmektedir. Bu çalışmada, özellikle Dünya Bankası' mn da desteğiyle hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde uygulanan öğrenci borçlanması yöntemi ve bu yöntemin bir türü olan gelire dayalı borçlanma yönteminin ülkemizde uygulanabilirliği konusunda değerlendirilmeler yapılmaktadır. Ülkemizde uygulanan mevcut finansman yöntemleri dışında, reel öğrenim maliyetlerinin belirlenerek, yükseköğretim gibi kişisel faydası, sosyal faydasının aşan bir malda bu malı kullanan bireyden hizmetin karşılığını talep etmek, gelecek yıllarda hem üniversitelerin finansmanı açısından daha etkin bir yol olacaktır. Çalışmamızda öğrenci borçlanması modeli ile ihtiyaç duyan tüm öğrencilere, düşük faizli, uzun vadeli ve bireyin mezun olduktan en az bir yıl sonra ödemeye başlayacağı kredi sağlanması yönteminin, üniversitelerin içinde bulunduğu mali darboğazları aşmada faydalı olacağı sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Kamusal Mallar, Beşeri Sermaye, Yükseköğretimin Finansmanı, Finansman Yöntemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ERGEN, Zuhal. The Financing of Higher Education Services and the Evaluation of Alternative Financing Methods from the Viewpoint of Turkey, Doctorate, Ankara, 2005. The state is defined as the most authorized organization and has a major role in satisfying social demands and needs. The failure of the free market system because of its limitations, especially in the production and procurement of the public goods and services, often causes the state to be the only authority. Some of the difficulties emerging especially in the financing of educational services and particularly in the higher education (defined as semi- public goods), necessitates the contributions of those who benefit from these services, and contribution from private funds. The purpose of this study is examine public goods theory and methods of financing higher education in a global scope first, and the than analyze the existing methods and conditions of higher education financing in Turkey. Some evaluations are made about the student loans method of which is applied in both developed and developing countries with the support of World Bank and the applicability of the income contingent loan model which is a form of this method. The existing methods of financing higher education in this country, it is necessary that the cost of higher education be determined. Because higher education incurs higher personal benefits for the recipient when compared to that of the public. Therefore it is a wise choice to demand the contribution of recipients to higher education spending. In this way it would be easier to finance higher education in the future. It is concluded that the student loan method is able to meet the needs of those students who may demand financial support for higher education. Students can be provided with low interest and long term repayment conditions. Student loans can also alleviate the financial burdens of universities in Turkey. Key Words Public Goods and Services, Human Capital, Higher Education, The Financing Methods of Higher Education