M.Ö.3 binde Anadolu'da kemik endüstrisi
Bone industry of Anatolia in 3000 B.C.
  1. Tez No: 160399
  2. Yazar: NURPERİ AYENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 641
Özet
“M.Ö. 3. Bin'de Anadolu'da Kemik Endüstrisi”konulu çalışmada bu döneme tarihlenen yerleşimlerin yayınlanmış ve orijinal olarak çalışma imkanı bulduğumuz kemik ve boynuz eserler değerlendirilmiştir. İncelenen eserlerin yapım teknikleri yedi grup altında, kemik eserlerde görülen bezemeler ise özelliklerine göre de yedi grupta incelenmiştir. Tipolojik olarak dokuz ana grup oluşturulmuş olup, Aletler altı alt gruba; deliciler/bızlar, kesiciler, kazıma ve sıyırma aletleri, düzleştirme ve karıştırma aletleri, vurma aletleri, dokumacılıkla ilgili aletler, Günlük kullanıma yönelik eşyalar iki alt gruba; kaşıklar, çatal, Süs eşyaları on iki alt gruba; boncuklar, gerdanlık, yüzükler, bilezik, süs iğneleri, diadem, amuletler, saç taraklan, kemer tokası, işlemeli levhalar, kulak tıkacı olarak, Tasvirli eserler üç alt gruba; figürin, mühürler, idoller, Müzik aletler; düdük, Oyun kemikleri iki alt gruba; aşık kemikleri, parmak kemikleri, Tutamaklar (saplar) ve kabzalar iki alt gruba; tutamaklar ve kabza, Silahlar üç alt gruba; zıpkınlar, ok uçları, hançerler, Tüpler olarak değerlendirilmiştir. Bu alt grupları ise yüz otuz alt tipe ayrılarak oluşturulmuştur. Kemik endüstrisi konulu bu çalışmada Anadolu arkeolojisinde henüz değeri anlaşılmamış ancak arkeolojik olarak büyük önem taşıyan kemikten işlenen eserleri bir arada değerlendirilip ve çevre kültür bölgelerinde aynı döneme tarihlener^ merkezlerdeki kemik eserler ile de karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ds study of“Bone Industry of Anatolia in 3000 B.C.,”published work on dating back to this period and bone and horn artifacts originally studied are making techniques of the artifacts and the ornaments found on bone work under seven groups from a technical perspective. ologically, nine main groups are constructed. Tools are categorized under six Is, cutters, tools for incision, mixing and flattening tools, hitting tools, 'ols, Goods for daily life are in two sub groups; spoons and a fork, » are in twelve sub groups; beads, necklace, rings, bracelet, pins, diadem, ir combs, belt buckle, decorated plates, ear plugs, Descriptive works are in roups; figurines, seals, idols, Musical instruments; whistle, Play bones are ;ub groups; knuckles, phalanges, Handles and hilts under two sub groups; i hilts, Weapons under three sub groups; harpoons, arrow heads, daggers, These sub groups are constructed by dividing the works in 130 types. his work on bone industry, those bone works which have not been paid l Anatolian archaeology despite their great importance are studied together rough comparison of these with the same age but different cultural localities pleted.