1980'den günümüze küreselleşme sürecinin Türkiye'ye etkileri: Türkiye dış siyasetindeki dönüşümler
The effects of the globalization on Turkey from since 1980s: The transformations changes in the foreign policy of Turkey
  1. Tez No: 160447
  2. Yazar: BERNA FİLDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ERGİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Ekonomik olarak 1970'ler ve siyasal alanda 1980'lardan sonra kendini belli eden küreselleşme, içinde bulunduğumuz süreçte ulus-devletlerin iç ve dış egemenlik alanlarında önemli gedikler açmıştır. içeri ve dışarısı ayrımlarının belirsizleştiği yeni süreçte, Türkiye bir yandan yeni reel koşullara uyum sağlamak, diğer yandan ulus-devlet merkezli dış politika sorgulamalarının gündeme getirdiği yeni anlayışlar doğrultusunda açılım yapma zorunluluğu ile karşı karşıya kalmıştır. Türkiye'nin açılımlar yapma konusunda temelde önüne iki seçenek konulmuştur. Küresel süreçlere uyum sağlayıp ulus-devletin dış egemenlik alanım daraltıcı bir yaklaşımı kabul etme ya da ulusalcı yaklaşım aracılığıyla, küresel süreçlerle sınırsız bir bütünleşmeyi reddedip ulus-devletin tek ve baş aktör olduğu klasik yaklaşıma devam etme... Sunulan seçenekler üzerinden içinde bulunduğumuz süreç içerisinde bir düşünsel kutuplaşma yaşanmaktadır. Seçilen ne olursa olsun Türk Dış Politikası açısından hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Soğuk Savaş, Küreselleşme, Uluslararası İlişkiler, Ulus- Devlet, Dış Politika, Jeo-Strateji.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Nation-state and its sovereignty has been disintegrated seriously with the effects of globalization which had become evident economically since 1970s and politically after the 1980s. In this new era in which the distinction between inside and outside had disappeared, Turkey, while adopting to the new conditions on the one hand, had to incline into a new perspective parallel to these new conditions that were brought out by its nation-state centered international interrogations. Turkey has two alternatives in this process. It would either prefer to accept a perspective that would restrict its sphere of external sovereignty while adopting to the process of globalization or negate the process of global integration through a nation-state centered perspective. When we consider the alternatives one of which Turkey had to choose, we can claim that there is a polarization of ideas in this process. Whatever it chooses, nothing will be the same for the Turkish foreign policy. KEY WORDS: Cold War, Globalization, International Relations, Nation-State, Foreign Policy, Geostrategy.