Salamura tipi sofralık siyah zeytinlerdeki küf florasının aflatoksin üreten küfler yönünden incelenmesi ve zeytinlerde aflatoksin aranması için en uygun metodun belirlenmesi
  1. Tez No: 16047
  2. Yazar: RENGİN ELTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
118 6.ÖZET Bazı küflerin besinler üzerinde aflatoksin üretmeleri günümüzde halk sağlığa açısından çok büyük bir önem kazanmış.bulunmaktadır. Su nedenler ülkemizde önemli bir besin olan zeytinler üzerinde aflatoksin üreten küflerin incelenmesi gerekli bir konu haline gelmiştir. Yaptığımız çalışmada en çok küflerle karşı karşıya kalmış bulunan salamura tipi siyah zeytinler araştırma materyali olarak seçilmiştir. Salamura siyah zeytin örnekleri en yaygın olarak kullanılan Gemlik,. Memecik, Uslu ve Ayvalık çeşitlerinden; Aydır., İzmir ve Akhisar ve civarlarından toplanmıştır, 1987 ve 1988 yılarına ait 55 siyah salamura zeytin örneğinin küf florası incelenmiş ve bunlar arasından aflatoksigenik olanlar belirlenmiştir. Sonuçta birbirinden farklı 30 küf türü izole edilmiştir. Bunlardan 12'si Altermaria 15'i. Penicilluim 2'si Alternamira ve l'i de Cladosporium'a aittir. Bunların arasında Asperçillus flavus ve Aspergillus paresticus aflatoksigenik türler olup; bu 2 türe ait 13 aflatoksigenik strain izole edilmiştir. Ayrıca incelenen zeytin örneklerindeki ortalama küf sayısı 58 x 10-31 küf kolonisi/gr ve. enfeksiyonlu tane yüzdesi % 41 olarak belirlenmiştir. Zeytinlerden izole edilmiş olan aflatoksigenik strainler inaflatoksin üretme yeteneklerinin belirlenmesinde“APA'% ''CAM'”ve kontrol olarak da pirinç ortamları kullanılmıştır. Ayrıca karşılaştırma yapmak amacıyla aflatoksigenik Aspergillus parasiticus NRRL 2999 ve Aspergillus flavus NRRL.6555 strainleri de aynı şekilde incelenmiştir. Yapılan, incelemeler sonucunda '“APA- ortamında 6 strainin113 0.4 6 ppb/gr ile 34 6 ppb/gr arasında; ”CAM“' da 7 strainin 4 ppb/gr iie. 2568 ppb/gr arasında; pirinç üzerinde ise, 7 strainin 106 ppb/gr ile 5900 ppb/gr toplam afiatoksin ürettikleri belirlenmiştir. En yüksek afiatoksin üretimi priniçte;. daha sonra sırayla,?CAMr ve ”APA“ ortamlarında görülmüştür. Sonuç olarak afatoksigenik küf strainierinin elenmesinde,ucuzluğu, hazırlanma kolaylığı ve çabuk sonuç alınması gibi nedenlerden; ”CAM" kullanılması daha uygun bulunmuştur. Çalışmamızda salamura siyah zeytinlerde afiatoksin aranması için uygun bir tayin yöntemi de belirlenmiştir. 3u yöntem, zeytinlerde afiatoksin aranması için Önerilmiş olan çeşitli yöntemlerin modifikasyonuyla geliştirilmiş olup, bu yöntemde ' afiatoksin tayin limiti 5 ppb/gr olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
120 7. SUMMARY In recent years, some studies have shown that sone kinds of molds produce aflatoxin which is harmful for buplic health. Therefore, it has become a necessary work to investigate the aflatoxin producing molds on olive which is a major food in our country. For this reason, we have taken the pickled black olive as the investigation material since it is mainly exposed to molds. These samples have been chosen from the most common types as Gemlik,.Memecik, Gslu and Ayvalık from Aydın, îzmir and Akhisar and their neighborhoods. From 1987, 1288 production years moid flora of 55 different samples of pickled black olive have been examined and af latoxigenic ones have been identifide. At the end, 30 different species of molds were isolated: 12 :.Asp ezrglll usr 15 F