Epidemik keratokonjunktivit etkeni olan adenovirüs serotip 19 ve 37 standart suşları üzerine el antiseptiklerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of hand antiseptics on the standart strains of adenovirus serotype 19 and 37 that are the causative agents of epidemic keratoconjunctivitis
- Tez No: 389760
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KARADENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Adenovirüslerin neden olduğu epidemik keratokonjunktivit salgınlarının önlenmesinde el antiseptikleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada dünyada sıklıkla epidemik keratokonjunktivit etkeni olarak izole edilen Adenovirüs serotip 19 ve serotip 37 standart suşları üzerine etil alkol (EtOH), izopropanol (IPA), n-butanol (n-BuOH), klorheksidin diglukonat (CHDG) gibi antiseptiklerin ve bunların kombinasyonlarının 30, 60 ve 120. saniyedeki etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. European Committee for Standardization prEN 14476 rev:2011 (E) standart yönergesi temel alınarak kantitatif süspansiyon testi yöntemi uygulanarak bazı antiseptik maddelerin iki Adenovirüs standart serotipi üzerine etkisi araştırıldı. Virüsler A549 hücre dizisinde üretildi. TCID50 değerlerine göre sayımları yapıldı. Yüzde on Fötal Dana Serumu (FBS) içeren %70 EtOH, %70 IPA, %70 EtOH + %0,5 CHDG, %70 IPA + %0,5 CHDG, %60 EtOH+ %10 IPA, %60 EtOH+ %10 IPA + %0,5 CHDG, %60 EtOH+ %10 IPA + %1 n-BuOH kombinasyonları hazırlandı. Antiseptiklerin, miktarları bilinen virüslere karşı 30, 60 ve 120 saniyedeki etkisi araştırıldı. Aradaki farklar logaritmik olarak hesaplandı, bu miktarların % 95 güven aralığı değerleri belirlendi. Çalışma bulgularına göre 120 saniyelik süre sonunda insan Adenovirüs 19?un miktarında en fazla azalmaya sebep olan antiseptik madde 3 log10 ile %60 EtOH+ %10 IPA + %1 n-BuOH kombinasyonu oldu. En düşük azalma 1,625 log10 ile %70 IPA?de gerçekleşti. İnsan Adenovirüs 37?de ise 120 saniye sonunda virüs miktarında en fazla azalma sağlayan antiseptik 2,5 log10 ile %60 EtOH+ %10 IPA + %1 n-BuOH kombinasyonu oldu. En düşük azalmaya ise 1,625 log10 ile %70 IPA ile %70 IPA + %0,5 CHDG kombinasyonu sebep oldu. Bu çalışmada, %60 EtOH + %10 IPA + %1 n-BuOH içeren kombinasyon her iki Adenovirus serotipine karşı en etkili antiseptik olarak saptandı. Bu kombinasyonun virüsler üzerindeki etkinlik düzeyi uluslararası standartlara göre 4 log10 düzeyinin altında bulundu. El antiseptiklerinin EKK?in önlenmesi ve salgınların durdurulmasındaki önemli rolü nedeniyle, farklı antiseptiklerin ve kombinasyonlarının etkisini kapsayan yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hand antiseptics are often used for the prevention of keratoconjunctivitis (EKC) epidemics caused by Adenoviruses. The aim of this study was to the investigate the effectiveness of antiseptics e.g. ethanol (EtOH), isopropanol (IPA), n-butanol (n-BuOH), chlorhexidine digluconate (CHDG) and their combinations on the standard strains of Adenovirus serotype 19 and 37 which are often causative agents of epidemic keratoconjunctivitis. Antiseptics were applied for 30, 60 and 120 seconds. The effect of the selected antiseptics were assessed by using the quantitative suspension test method according to the standard test method of the European Committee for Standardization prEN 14476 rev:2011 (E). Viruses were propagated in A549 cell line and were counted based on TCID50 titers. Antiseptics were prepared in 10% FBS with the following combinations: 70% EtOH, 70% IPA, 70% EtOH + 0,5% CHDG, 70% IPA + 0,5% CHDG, 60% EtOH+ 10% IPA, 60% EtOH+ 10% IPA + 0,5% CHDG and 60% EtOH+ 10% IPA + 1% n-BuOH were prepared. Viruses were exposed to antiseptics for 30, 60 and 120 seconds and the effects of antiseptics against viruses which their amounts were known were investigated. The differences between two quantitations were calculated in log scale and their 95% confidence intervals were determined. Based on the results, 60% EtOH+ 10% IPA + 1% n-BuOH combination was the most effective antiseptic agent that caused the maximum decrease of amount of Human Adenovirus Serotype 19 with 3 log10 at the end of the 120 seconds. The minimum decrease was observed with 1,625 log10 by 70% IPA. For Human Adenovirus Serotype 37, 60% EtOH+ 10% IPA + 1% n-BuOH combination was the the most effective antiseptic agent that causes the maximum decrease with 2,5 log10 at the end of the 120 seconds. The minimum decreases were occured with 1,625 log10 by 70% IPA and 70% IPA + 0,5% CHDG combinations. In this study, combination of 60% EtOH+ 10% IPA + 1% n-BuOH was determined to be the most effective antiseptic agent against both Human Adenovirus Serotype 19 and 37. The level of activity of this combination on Human Adenoviruses were found under the 4 log10 according to the international standards. Because of the major role of the hand antiseptics preventing EKC and stopping the epidemics, new studies that including novel antiseptics and their combinations with other antiseptics are needed.