Tevfik İleri'nin eğitim alanındaki görüş ve uygulamaları
Views and applications of Tevfik İleri in education field
  1. Tez No: 160514
  2. Yazar: İSKENDER OKUDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışma, Tevfik İleri'nin Eğitim Alanındaki Görüş ve Uygulamaları'nın değerlendirilmesi amacıyla Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı, Eğitim Programlan ve Öğretim (Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri) Bilim Dalı Yüksek Lisans tez çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, giriş, problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, kapsam ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın yöntemine, üçüncü bölümde DP öncesi ülkemizde ve dünyada yaşanan toplumsal ve siyasal olaylar ile DP'nin kurulması ve iktidara geliş sürecine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Tevfik İleri'nin hayatına ve hakkında yazılanlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde, İleri'nin örgün ve yaygın eğitim alanındaki çalışmalarıyla diğer alanlardaki faaliyetlerine yer verilmiştir. Altıncı bölümde ise tez çalışması sonucunda ortaya çıkan sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study is performed as graduate thesis of the Discipline of Education Programs and Teaching ( Discipline of Social and Historical Bases of Education ) of Gazi University, Institute of Education Sciences, in order to research the view and applications of Tevfik Ileri in the field of education. Research contains six parts. In the first part, introduction, problem situation, purpose of the research, importance of research, content and limitations are mentioned. In the second part, method of research; and in the third part, social and political issues arised in our country and on world before DP and process of foundation of DP and coming to government of DP are described. In the fourth part, life of Tevfik Ileri and written comments about him are stated. In the fifth part, studies of İleri in the field of formal and non-formal education besides his actions in different areas are stated. In the sixth part, conclusions and recommendations of the thesis are mentioned.