Okulöncesi okuma tutumları ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
The working on the validity and the reliability of the preschool reading attitudes scale
- Tez No: 160518
- Danışmanlar: PROF.DR. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
m ÖZET Okulöncesi Okuma Tutumları Ölçeği'nin (OOTÖ) (Preschool Reading Attitudies Scale) geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması bu araştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Ankara ili merkezinde bulunan MEB'na bağlı sekiz tane resmi anaokuluna devam eden 4-5 yaş arasında 323 çocuk oluşturmuştur. Örnekleme seçilen çocuklara Okulöncesi Okuma Tutumları Ölçeği, çocuk ve aileye ilişkin bilgileri belirlemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Ölçeğin güvenirlik hesaplamalarında, Cronbach Alfa Güvenirlik katsayısı r =.8471 ve iki Yan Test Güvenirliği r =.8291 olarak belirlenmiştir. Geçerlik çalışmaları kapsamında, Temel Bileşenler Analizi yapılmıştır. Ölçeğin tek boyutlu bir özelliğe sahip olduğu görülmüştür. Tek boyut için faktör analizi çözümlemesi yapılmıştır. Bulgular, Okulöncesi Okuma Tutumları Ölçeği'nin tek boyutlu bir yapıyı ölçtüğünü ortaya koymuştur. Güvenirlik ve geçerlik çalışmalarında elde edilen bulgular Okulöncesi Okuma Tutumları Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir olduğunu desteklemiştir. Okulöncesi eğitimine devam eden 4-5 yaş çocuklarının Okulöncesi Okuma Tutumları Ölçeği'nin toplam puanlan ve okulda okuma, okul dışında okuma, genel okuma alanlarındaki alt ölçek puanlan cinsiyete, yaşa, sosyo ekonomik düzeye ve cinsiyetleri farklı çocukların yaşlarına göre karşılaştırılmıştır. Çocukların cinsiyetlerine, sosyo ekonomik düzeylerine, cinsiyetleri farklı çocukların yaşlarına göre Okulöncesi Okuma Tutumları Ölçeği'nin tümü ve ölçeğin alt alanları puanlan üzerinde etkisi anlamlı bulunmamıştır. Okuma tutumunu çocuğun yaşının etkilediği tespit edilmiştir.IV Okulöncesi dönemde çocukların okuma tutumlarının belirlenmesi, erken dönemde çocuklara gerekli desteğin verilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, çocukların eğitimini ilk basamağında olumlu okuma tutumunu destekleyecek önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of that study is the working on the validity and the reliability of the Preschool Reading Attitudes Scale. 323 children of between 4-5 years old from eight state kindergarten under National Ministry of Education in central Ankara are the example for this study. The Preschool Reading Attitudes Scale and the Personal Information Form in order to learn about the child and the family were applied to these children. While calculating the reliability of the scale, Cronbach Alpha Reliability coefficient has been fixed as r =.8471 and the Two Halves Test reliability as r =.8291. Upon the studies of validity, Principle Compenent Analysis has been carried out. It was stated that the scale is of only one dimension characteristics. The factor analysis has been made for one dimension. The findings have shown that the Preschool Reading Attitudes Scale measured a one dimensional structure. The findings obtained from the studies of reliability and validity have supported that the Preschool Reading Attitudes Scale is valid and reliable. The total points of 4 - 5 years old children who have preschool training and their sub scale points in reading at school, reading at nonschool and general reading have been compared according to their sexes, ages, socioeconomic levels and the ages of the children of different sexes. The effect of sexes, socioeconomic levels of children and the ages of children of different sexes on whole Preschool Reading Attitudes Scale and the sub field points of the scale has not been found expressive. It has been determined that the age of the child affects the reading attitude.VI To determine the reading attitudes of the preschool children will provide the necessary support for children in early terms. Therefore, the precautions to support the positive reading attitude should be taken in the first training step of the children.