Polisin benlik ve mesleki benlik kavramlarının bağdaşımı ile halkın polise ilişkin tanımlamasının incelenmesi
Examining congruence of self concept and vocational self concept of policemen, and perceptions of the public about the police
  1. Tez No: 160519
  2. Yazar: SEVGİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEN TOPSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mesleğini severek ve isteyerek seçen, aynı zamanda mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve tutumlara sahip olan bireyler, başarılı bir mesleki yaşam sürebilirler. Bireyin mesleğinde başarılı olması, kişilik özelliklerine ve kendine ilişkin algılaması ile mesleğin özelliklerinin uyumlu olmasını gerektirir. Bu durum, benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşınım önemini ortaya koymaktadır. Çünkü, benlik ve mesleki benlik kavranılan bağdaşık olan bireylerin, iş doyum düzeyinin, motivasyonun, mesleği devam ettirme isteğinin ve performansının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu gerçeklik, bir kamu hizmeti olarak halkla doğrudan iletişim içinde olan polislik mesleği ve polisler için de geçerlidir. Bu araştırmanın amacı, karakol polislerinin, benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşımın derecesini belirlemek ve halkın karakol polislerini ve karakol polisliği mesleğini algılamasına ilişkin bir değerlendirme sunmaktır. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda, öncelikle, benlik ve mesleki benlik kavramlarının bağdaşımına ve polis-halk ilişkilerine yönelik kavramsal bir çözümleme sunulmuş, polislik mesleği açısından benlik ve mesleki benlik kavramlarının bağdaşımının önemi vurgulanmış ve polis-halk ilişkilerinin daha etkili hale gelmesi için neler yapılabileceği tartışılmıştır. Betimsel tarama modelinde olan bu araştırmada, polislerin benlik ve mesleki benlik kavramlarının bağdaşım düzeyini belirlemek için, araştırmacı tarafından geliştirilen bir sıfat tarama listesi kullanılmıştır. Araştırmaya, 87 karakol polisi ve 96 vatandaş olmak üzere toplam 183 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan polislerden ve vatandaşlardan, polislik mesleğine yönelik sıfatlara ilişkin görüşlerini belirtmeleri istenmiştir. Polislerin benlik ve mesleki benlik kavramlarının bağdaşım düzeyini belirlemek amacıyla Kappa Katsayısı (K) kullanılmıştır. Polisin ve halkın polislik mesleğine ilişkin algılarının karşılaştırılmasında ise bağımsız gruplar için t-testinden yararlanılmıştır.11 Araştırma sonuçlan, genel olarak, karakol polislerinin benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşımın, orta düzeyde ve anlamlı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, karakol polislerinin benlik ve mesleki benlik kavramlarının bağdaşım düzeyi, mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Meslekte 1-7 yıldır görev yapan karakol polislerinin benlik ve mesleki benlik kavramları,“iyi”düzeyde; 8-15 yıl ve 16 yıl ve üzeri bir süredir polis memurluğu yapanların benlik ve mesleki benlik kavramları ise“orta”düzeyde bağdaşık bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, meslekte yıl ilerledikçe, karakol polislerinin benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım azalmaktadır. Araştırma bulguları, halkın, polisi, polisin düşündüğünden daha olumlu sıfatlarla algıladığını göstermiştir. Ayrıca halk, polisin düşündüğü kadar, polislik mesleğine ve polise olumsuz bakmamakta, aksine polisin düşündüğünden daha olumlu bir algı içinde görünmektedir. Halk, polislik mesleğine olumsuz sıfatlan yakıştırmamaktadır. Polis, halkın polislik mesleğine ilişkin daha olumsuz bir tutum içinde olduğunu düşünmesine karşın, halkın polise yönelik algısının daha olumlu olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, daha önce karakola gitmiş olmak, polise ilişkin bazı özellikler açısından halkın bakış açısını, olumsuz yönde etkilemiştir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak, karakol polislerinin benlik ve mesleki benlik kavranılan arasındaki bağdaşınım, mesleğin ileriki yıllarında sürdürülmesini sağlayacak güdüleyicilerin dikkate alınması, polis-halk ilişkilerinin iyileştirilmesi için çalışmaların sürdürülmesi ve polisin, halkın polislik mesleğine ilişkin algılarım daha gerçekçi değerlendirmesi gerektiği önerilebilir. Araştırma bulgularının, polislik mesleğinde benlik ve mesleki benlik kavranılan arasındaki bağdaşımın artırılmasına ve polis-halk ilişkilerinin iyileştirilmesine dönük olarak uygulamacılar açısından bazı çıkarımlar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals who have chosen their careers consciously and willingly, and have knowledge, skills and attitudes necessary for their jobs may have a successful work-life. Career success is based on the congruence between personal attributes of an individual and self-perceptions about himself/herself. This phenomenon demonstrates that congruence between self-concept and vocational self-concept is important. Because, it is known that the individuals whose self-concept and vocational self-concept are congruent have a more job satisfaction, motivation, performance, and willing to stay in the job. As a public service, this is valid for the police which communicates with community directly. The aim of this study was to determine the level of congruence between self- concept and vocational self-concept of policemen charged in police stations and examine the perceptions of public about police and policemen. For that reason, firstly, a general conceptual analysis on the congruence between self-concept and vocational self-concept, and the relationship between police and public were presented. Then, the importance of congruence between self-concept and vocational self-concept for the police was emphasized and what could be done for the development of the relationship among police and public was discussed. As a descriptive study, in this research, an adjective list developed by the researcher was used to gather data from the policemen working in the police stations and people from community. 87 policemen and 96 people from public (total 183) participated in the study. These people were asked to point out their perceptions about adjectives for the police. Congruence between self and occupation self was analyzed by using Kappa coefficients. In addition to, the perceptions of policemen and public about police were analyzed with t-tests procedures. Results from this study indicated that the congruence between self-concept and occupational self-concept of policemen was moderate and statistically significant. However, the level of this congruence was significant according to theIV years in profession. While the policemen working for from 1 to 7 years have a good level of congruence, the policemen working for from 8 to 15 years and from 16 through highest have a moderate level of congruence. According to result of this study, when the years of profession increase, the congruence between self-concept and vocational self-concept decrease. Results demonstrated that public had more positive adjectives about police than the policemen had. In addition, public did not consider police and policemen as negatively as the policemen consider themselves. In contrast to, public had a more positive attitude about police than the policemen had. In other words, public did not attribute negative adjectives to police. However, people from public who had already gone to the police stations had a more negative attitude regarding some adjectives about police than that of those who had never gone to the police stations. Based on the results of this study, it is suggested that the motivators which can maintain the congruence between self-concept and vocational self-concept of policemen during the later years in profession should be used, the efforts for improving the relationship between public and police should be continued, and the policemen should evaluate the perception of public about police realistically. It is considered that the results from this study can provide some implications for increasing the congruence between self-concept and vocational self-concept of policemen and for improving the relationship among police and public.