Çocukların artistik cimnastik sporuna yönlendiren ailelerin öncelikli beklentileri: Ankara ili örneği
The base expectations of families which dial their children to artistic gymnastic
  1. Tez No: 160517
  2. Yazar: HALİME EDA SAPAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukların gelişim düzeyleri ile spor yapma seviyeleri doğru orantılıdır. Bu her ne kadar çocuğun ilgi ve yeteneğine bağlı olarak şekillense de, spor alışkanlığı, aslında ailede gerçek anlamını bulmaktadır. Anne ve babanın hayata bakış biçimi, çocuğunu neye, nasıl hangi amaç ve beklentilerle yönlendiriyor olmasında önemli bir etkiyi ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, çocuklarını artistik cimnastik sporuna yönlendiren ailelerin öncelikli beklentilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, Cemal ALPMAN cimnastik salonunda artistik cimnastik eğitimi alan, yaşları 4-9 arasında değişen çocukların, aileleri oluşturmuştur. Tarama (survey) modelindeki bu çalışmada, veri toplama amacıyla anket tekniği uygulanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik çalışması ( test- tekrar test yöntemi ) yapılmış olan 12 soruluk ankete 70 kişi cevap vermiştir. İstatistiki çözümler için SPSS 1 1.0 (Statistical Packet For The Social Science) programından yararlanılmıştır. Kullanılan bu programda; 70 kişi üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre frekans ( f ), yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, maksimum - minimum veranj değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca bu araştırma ; Mann Whitney U ve t testinden yararlanılarak Alfa= 0,05 anlam düzeyinde (%95 olasılıkla) test edilmiştir. Anket sonuçlarına göre, çocuklarım artistik cimnastik sporuna yönlendiren ailelerin öncelikli beklentileri, çocuklarının sağlıklı olmaları ve sağlığını korumaları yönündedir. Ancak, ailelerin cimnastik sporundan maddi ( parasal ve mesleki ) beklentilere yönelik ifadeleri alt sıralarda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between growth of children and level of doing sports is directly connected. It is shaped with child's interest and ability, actually, sports habit finds it's real meaning in family condition. Parents' life style is an important factor that leading the child to what, how and which object and wishes. The purpose of this study is to determine the principal expectations of families who direct their children to take up artistic gymnastic sports. The study group comprises families with chidren within the 4 to 9 age group who participate in artistic gymnastic sport lessons at the Cemal ALPMAN Hall. A survey questionaire technigue was used to collect the data, comprising of twelve questions using the test- retest method to ensure reliability. Tehere were 70 respondents. The SPSS 1 1.0 ( Statistical Packet For The Social Science ) was used for the statistical analysis. The program calculated valves for requency ( f ), percentage, arithmetic median, standart deviation, maximum, minimum and range. The research was tested utilizing Mann Whitney U and t Test at level Alfa = 0,05 ( %95 probability). According to the results of this study, parents placed their children's health (and maintaining it) as the primart motivating factor, while material expectations (career, financial considerations etc ) had a low prionty level ).