Lise öğrencilerinin matematiksel işlem becerilerinin kimyasal kavramları kavramaları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Researching the effect of are high school students' mathematical problem solving skills upon comprehension of their chemical concepts
- Tez No: 160535
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin kimya programındaki konularla ilgili problem çözümünde; kimyasal kavramları kavrama yeterliliklerinin ve matematiksel işlem becerilerinin etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma; öğrencilerin matematiksel işlem becerilerinin tespiti, lise kimya programında yer alan saf maddeler - karışımlar, gaz yasaları, çözeltiler, kimyasal formüller, ısı ve sıcaklık, kimyasal hesaplamalar ve mol kavramı konulan ile ilgili kavramsal algılamaları ve bunların kimyasal hesaplamalardaki basanlarına etkisini belirleyecek şekilde planlanmıştır. Araştırma; Çankırı, Kastamonu ve Ankara illerindeki Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesinin, Çankırı Anadolu Lisesi, Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi, Çankırı Merkez 8O.Yıl Cumhuriyet Lisesi, Kurşunlu Anadolu Lisesi, Kurşunlu Çok Programlı Lisesi, Kastamonu Göl Anadolu Öğretmen Lisesi, Kastamonu Kuzeykent Lisesi, Kastamonu Mustafa Kemal Anadolu Lisesi, Özel Samanyolu Fen Lisesi'nde öğrenim gören 554 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin makroskobik ve mikroskobik seviyedeki kavramsal problemleri ve cebirsel problemleri ne derecede çözebildiklerini ve aralarında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığım öğrenmek ve matematiksel işlem becerilerinin bu iki tip problemlerin çözümünde etkili olup olmadığım tespit etmek amacıyla araştırmada yer alan konularla ilgili her üç tip problemi içeren basan testleri uygulandı. Öğrencilerin testteki sorulan cevaplandırırken sahip oldukları bilgilere ne ölçüde başvurduklarım anlamak ve bu konularla ilgili düşünce ve inançlarının neler olduğunu saptamak amacıyla Çankırı İli'ndeki farklı okulların farklı sınıflarında öğrenim gören uygulanan testin değerlendirmesinden elde edilen puanlara göre yüksek, orta ve düşük puanlan almış seçilen on öğrenci ile mülakat yapıldı. İİİAraştırmada öğrencilerin kimya dersindeki algoritmik problem çözme becerileri ile kavramsal algılamalarım tespit etmek ve bunların kimyasal problemleri çözme basanlarının üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla her iki tipte ikişer soru soruldu. Yine ek çalışma olarak öğrencilerin kimya problemlerinin çözümünde maddenin tanecikli doğasını uygulayıp uygulamadıklarım tespit etmek için ilköğretim sınıflarında bulunan bir grup öğrenciye Nurrenbern ve Pickering (1987)'in çalışmalarında kullandığı farklı basınçlardaki gazların davranışlarıyla ilgili sorusu soruldu. Araştırma sonunda öğrencilerin matematiksel becerileri ile kavramsal algılamaları arasında 9. sınıflarda anlamlı bir ilişki olmadığı, ancak 10 ve 11. sınıflarda anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edildi. Öğrencilerin cebirsel kimya becerisi ile matematiksel işlem becerisi arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi. Ayrıca, kavramsal algılamalarının da kimya problemlerinin çözümünde etkili olduğu, ancak cebirsel türdeki kimya probleminin çözümünde başarılı olmanın kimya kavramlarının tanecikli boyutta kavrandığı anlamına gelmediği sonucuna varıldı. Öğrencilerin matematiksel işlem becerileri, cebirsel kimya becerileri ve kavramsal algılamaları ile sınıf seviyeleri arasında anlamlı bir farkın olduğu tespit edildi. Cinsiyet bakımından kimya problemlerinin çözümünde anlamlı bir farkın olmadığı fakat kavramsal kimya sorularında 9 veli. sınıflarda anlamlı bir farkın olduğu, matematik sorularında da 11. sınıflarda anlamlı bir farkın olduğu görüldü. Öğrencilerde kimyadaki kavramlar ve reaksiyonlardaki kimyasal etkileşimlerle ilgili yanlış kavramaların olduğu tespit edildi. Bu yanlış kavramaları önlemek ve anlamlı öğrenmeyi sağlamak için etkileşimlerin ve kavramların moleküler ve sembolik seviyede anlatılması gerektiği sonucuna varıldı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine the high school students'understanding potentials of chemistry concepts at macroscobic and submicroscobic level and their problem solving skills; to investigate whether any relationship exists between conceptual learning and algorithmic problem solving skills; to determine whether students use their knowledge when solving problems and finally investigate students' misunderstandings related these concepts on their mind. This reseach guided by these aims included seven topics in chemistry: (1) pure substances & mixtures, (2) gas laws, (3) solutions, (4) emprical formulas, (5) heat and temperature, (6) stoichiometry in cehemical equations, (7) mole. Five hundred and fifty four students studied at ninth, tenth and eleventh grades in Canlan Süleyman Demirel Science Lycee, Çankırı Anatolian High School, Nevzat Ayaz Anatolian Teacher High School, Çarıkın 80. yıl Cumhuriyet Lycee, Kurşunlu Anatolian High School, Kurşunlu Lycee, in Çankn; Kastamonu Göl Anatolian Teacher High School, Kastamonu Kuzeykent Lycee, Kastamonu Mustafa Kemal Anatolian High School in Kastamonu; Private Samanyolu Science Lycee in Ankara were involved in this study. Success test including problems related with these topics was used to examine how much the students were successful in solving chemical algorithmic and conceptual problems at the macroscobic and submicroscobic level and also to determine whether the students' computational skills effect on solving these kinds of problems. 10 of the students studied different schools in Çankın were selected based on the success-test scores as upper, middle and lower level for interviewing to determine the ability to apply their knowledge they have and what are their beliefs and ideas.To determine algorithmic problem solving skills and conceptual understanding in chemistry students of students 2 questions for each type (computational and conceptual) were asked in chemistry final exam of the Science Teacher Department Gazi University. As an additional study whether students apply the particulate nature of matter when they solve chemistry problems or not, a question had been used in Nurrenbern ve Pickering's studying related with gas properties at different pressures was asked to a group of students studied at secondary school. As a result of this study, It was identified that there's no meaningful relation between students' mathematical skills and their conceptual understanding at 9th classes but there is meaningful relation at 10 and 11th classes. There's meaningful relation between their algorithmic chemistry skills and their mathematical skills. Also it was concluded that students' conceptual understandings are effective on solving chemistry problems but solving chemistry problems correctly doesn't mean chemistry concepts can be understood truely and deeply at a particular level. In the light of data at hand; meaningful difference between students' mathematical and algorithmic chemistry skills, their conceptual understanding and class levels was identified. There is no meaningful difference on solving chemistry problems, but It was seen that based on sex differences there is meaningful difference on conceptual chemistry questions at 9 and 1 1th classes and there is also meaningful difference on mathematical questions at 1 1th classes. It was identified that students hold misconception related to concepts in chemistry and chemical interactions in reactions. It was concluded interactions of matter in reacions and concepts should be taught at sembolic and molecular level to break on these misconceptions and supply meaningful learning. VI