Sosyo-ekonomik düzeyleri farklı ilköğretim okullarında 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersi açılar konusunun hedeflerine ulaşma düzeyleri
Level of reaching targets of mathematics lesson angel subject 6th class students at different socio-economic level primary schools
  1. Tez No: 160534
  2. Yazar: ESRA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırmada; sosyo-ekonomik düzeyleri farklı ilköğretim okullarında 6. sınıf öğrencilerin matematik dersi“açılar”konusunun hedeflerine ulaşma düzeyleri incelenmiştir. Ankara ili Çankaya ilçesinden alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzey olmak üzere üç ayrı ilköğretim okulu seçilmiştir. Her bir ilköğretim okulundan ikişer şube alınarak araştırmanın örneklemi oluşturulmuştur. Araştırmanın ömeklemi toplam 177 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada çözümü aranan problem;“sosyo-ekonomik düzeyleri farklı ilköğretim okullarında 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersi açılar konusunun hedeflerine ulaşma düzeyleri arasında anlamlı bir fark var mıdır?”şeklinde ifade edilmiştir. Araştırmada ele alman problem ve alt problemlere ilişkin verileri elde etmek amacıyla çoktan seçmeli basan testi hazırlanmıştır. Basan testi“açılar”konusunun öğretimi bittikten soma seçilen her üç ilköğretim okulundaki öğrencilere uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, yüzde hesaplama ve iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi şeklinde istatistiki tekniklerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular aşağıda özetlenmiştir:. 1. Açılar konusunun kavrama basamağındaki hedef-davranışlara ulaşma yüzdeleri alt sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulundan, orta ve üst sosyo ekonomik düzey ilköğretim okuluna doğru gidildikçe artış göstermektedir. 2. Açılar konusunun uygulama basamağındaki hedef-davranışlarına ulaşma yüzdeleri alt sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulunda en düşük çıkmıştır. Orta ve üst sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okullarında ise daha yüksek olmakla beraber eşit çıkmıştır.3. Alt ile orta sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulları arasında kavrama basamağındaki hedef-davranışlara ulaşma düzeyi açısından anlamlı bir fark vardır. Bu fark orta grup lehinedir. Alt ile üst sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulları incelendiğinde bunlar arasında da anlamlı bir fark olduğu ve bu farkın üst grup lehine olduğu görülmüştür. Orta ile üst sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulları incelendiğinde bunlar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. 4. Alt ile orta sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulları arasında uygulama basamağındaki hedef-davranışlara ulaşma düzeyi açısından anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu fark orta grup lehinedir. Aynı şekilde alt ile üst sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulları incelendiğinde bunlar arasında da anlamlı bir fark olduğu ve bu farkın üst grup lehine olduğu görülmüştür. Orta ile üst sosyo-ekonomik düzey ilköğretim okulları incelendiğinde bunlar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Sosyo-Ekonomik Düzey, İlköğretim Matematik Öğretimi, Açılar, Hedef ve Davranışlar.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT It was investigated that the sixth class primary school students on reaching targets on angles subject of Mathematics. Three primary school were determinated from Çankaya district of Ankara. These three groups show us three types of socio economic characteristics. First lower socio-economic group, second is middle socio economic group, and the last one is higher socio-economic group. Two sections were choosen from each school. Finally 177 students were accumulated for this study. The matter which was tried to solve in this research is;“if were there any differences between these three groups about reaching target on angles subject of Mathematics?”The multiple-choice success test was put into practice for getting datums about this matter and lower parts of itselves. Finally this success test was applicated to these three groups, at the end of the angles instruction course. Arithmetical avarage system, percentage calculating system; and finally the differences between two percentages systems were used for making evaluation of these datums. Discoveries of research are summarized below: 1. The reaching percentage of comprehension degree own aim-behaviours on angles subject, increases gradually from lower socio-economic group to higher socio economic group. 2. The lower socio-economic group had the least mark of reaching percentage at comprehension degree of aim-behaviours on angles subject. However the middle and the higher socio-economic groups had equal results with each others, and this marks were higher than the lower socio-economic group's. 3. There were a significant distinction between lower and middle socio economic groups on reaching level at comprehension degree of aim-behaviours. This distinction is a benefit of middle socio-economic group. We saw again a significant distinction between lower and higher socio-economic groups on reaching level at comprehension degree of aim-behaviours too. And this distinction is again a benefitIV of higher socio-economic group. However there were not a significant distinction between middle and higher socio-economic groups. 4. There were a significant distinction between lower and middle socio economic groups on reaching level at practising degree of aim-behaviours. This distinction is the middle socio-economic group's benefit. It seems a significant distinction between lower and higher socio-economic groups too. And this distinction is the higher socio-economic group's benefit. However when we investigated the results we could not see a significant distinction between middle and higher socio-economic groups on about the same subject. KEYWORDS: Socio-Economic Level, Primary Mathematics Instruction, Angles, Target and Behaviours.