Tartışma teorisine dayalı öğretim yaklaşımının öğrencilerin maddenin tanecikli yapısı konusundaki başarılarına ve bilimin doğası hakkındaki kavramalarına etkisi
The effect of teaching based on argumentation theory on the achievement of the students related to the particulate nature of matter and conception of the nature of science
- Tez No: 160536
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
ÖZET TARTIŞMA TEORİSİNE DAYALI ÖĞRETİM YAKLAŞIMININ ÖĞRENCİLERİN MADDENİN TANECİKLİ YAPISI KONUSUNDAKİ BAŞARDLARINA VE BİLİMİN DOĞASI HAKKINDAKİ KAVRAMALARINA ETKİSİ (Doktora Tezi) Osman Nafiz KAYA gazi üniversitesi eğitim bilimleri enstitüsü Şubat 2005 Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli, hareketli ve boşluklu yapısıyla ilgili başarılarına ve bilimin doğasıyla ilgili kavramları anlamalarına geleneksel öğretim yöntemine kıyasla tartışma teorisine dayalı öğretim yaklaşımının etkisini araştırmaktır. Ön test - son test kontrol grup tasarımının kullanıldığı bu deneysel çalışma, 2004-2005 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde Ankara ili Çankaya ilçesi Gazi Eğitim Kültür Vakfı Özel İlköğretim Okulundaki 7-B (N=23), 7-C (N=23), 8-A (N=23) ve 8-B (N=24) sınıflarında öğrenim gören toplam 93 öğrenciylegerçekleştirilmiştir. Uygulama haftada 4 ders saati olmak koşuluyla yaklaşık olarak 2 aya yakın bir süre boyunca yapılmıştır. 7. ve 8. sınıflardan rasgele seçilen kontrol gruplarıyla fen bilgisi dersleri geleneksel öğretim yaklaşımlarına dayalı işlenirken, deney gruplarında fen bilgisi dersleri tartışma teorisine dayalı öğrenci merkezli aktivitelerle işlenmiştir. Araştırmada, fen bilgisi dersi müfredatı dikkate alınarak 7 sınıflarda“Maddenin İç Yapısına Yolculuk”ünitesi ve 8. sınıflarda“Maddedeki Değişim ve Enerji”ünitesi kapsamındaki kavramlar işlenmiştir. Çalışmanın başlangıcında, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere Ön Bilgi Testleri, Basan Testleri ve Bilimin Doğasıyla İlgili Görüş Anketi (BDİGA) uygulanmıştır. Basan Testi ile Bilimin Doğasıyla İlgili Görüş Anketi tüm öğrencilere uygulama bittikten sonra tekrar uygulanmıştır. Buna ilaveten, Tartışmacı Anketi sadece deney grubundaki öğrencilere ön ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırma öncesi ve sonrasında hem deney hem de kontrol grubundaki öğrencilerle bilimin doğasıyla ilgili sahip oldukları anlamaları ayrıntılarıyla belirlemek amacıyla bireysel mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, deney grubu öğrencileriyle yapılan son mülakatların en son kısmında, öğrencilerin fen bilgisi derslerinin yapısı ile ilgili düşünceleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen nicel veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezlerin değerlendirilmesinde ANCOVA (Analysis of Covariance) analizi, t-testi ve“basit korelasyon”(Pearson Korelasyon) analizi kullanılmıştır. Ayrıca, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin bilimin doğası ile ilgili görüş anketindeki her soruya verdikleri cevaplar arasındaki olası farklılıkları ayrıntılarıyla incelenmek için, Kay- Kare (Crosstabs) testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının istatistiksel analizleri, fen derslerini tartışma teorisine dayalı öğretim etkinlikleriyle işleyen deney grubu öğrencilerinin hem akademik başarılarının hem de bilimin doğası ile ilgili kavramları anlamalarının kontrol grubuVI öğrencilerinden anlamlı olarak daha iyi olduğunu göstermiştir. Kay-Kare testleri, BDİGA ön testi sonuçlarında gruplar arasında önemli farklılıklar olmadığını, fakat son test sonuçları deney grupları öğrencilerinin lehine anlamlı farklılıkların olduğunu göstermiştir. Ön ve son tartışmacı anketi değerleri arasındaki farklılıklara bakıldığında her iki deney grubu öğrencilerinin de tartışmaya olan istekliliklerinde anlamlı artışların meydana geldiği belirlenmiştir. Araştırmada uygulama sonrası basan testi ve bilimin doğasıyla ilgili görüş anketi sonuçlan arasındaki ilişkiler, öğrencilerin fen konularındaki başarıları ile bilimin doğası hakkındaki görüşleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Tartışmacı Anketi, Basan Testi ve BDÎGA anketinin ön ve son testleri arasındaki fark değerlerine ait yapılan korelasyon analizleri, tartışmaya daha istekli hale geldiklerini belirten öğrencilerin hem başarılarındaki kazanım hem de bilimin doğasıyla ilgili kazanımları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Uygulama öncesinde yapılan mülakatlarda öğrencilerin bilimin doğasıyla ilgili ön kavramlarının çok yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Uygulama sonrasında yapılan mülakatların genel sonuçlan ise, kontrol grubuna kıyasla deney gruplarındaki öğrencilerin bilimin doğasıyla ilgili kavranılan anlamalarında önemli farklılıkların olduğunu ortaya koymuştur. Fen bilgisi derslerinin yapısı ile ilgili deney grubu öğrencileriyle yapılan mülakatların hemen hemen hepsinde öğrenciler tartışma teorisine dayalı yapılan etkinliklerin daha anlamlı ve kalıcı öğrenmeyi sağladığını, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-öğrenci etkileşimini artırdığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF TEACHING BASED ON ARGUMENTATION THEORY ON THE ACHIEVEMENT OF THE STUDENTS RELATED TO THE PARTICULATE NATURE OF MATTER AND CONCEPTION OF THE NATURE OF SCIENCE (Ph.D. Thesis ) Osman Nafiz KAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES February 2005 The purpose öf this study is the comparative investigation of the effect of th argumentative theory with traditional approach upon the achievement of the 7 and 8th grade students related to the particulate nature of matter and their understanding of the concept related to the nature of science. This experimental study based on pre- test post test control group design was carried out upon 93 students studying in 7-B (N=23), 7-C (N=23), 8-A (N=23) and 8-B (N=24) classes of Ankara city Çankaya town Gazi Foundation private primaryvııı school in 2004-2005 academic year. The study was carried out for two months four hours a week. The science course was given with the traditional method to the randomly chosen control groups from 7th and 8th grade students. The course was taught with the argumentative student-centered method to the experimental groups. Taking the science curriculum into account the topics taught in the study were“Journey to The Internal Structure of Matter ”for the 7th and“Change and Energy in Matter”for the 8th grades. All the students were subjected to prior knowledge test, achievement test, questionnaire of views of the nature of science (VNOS) prior to the study. The achievement test and VNOS were also applied after the completion of the study. An argumentative survey was only given to the experimental groups as a pre and post tests. There were individual interviews made with the students from both the control and experimental groups prior and after the study in order to clarify their conceptions related to the nature of science. Also in the interview with the students from the experimental groups it was attempted to extract the opinions of the students about the structure of science course. The quantitative data obtained as a result of the study were evaluated by the use of SPPS software. The hypotheses were evaluated by ANCOVA (Analysis of Covariance), t-test and Pearson correlation. Also, chi-square (Crosstabs) test was employed in order to in-depth analysis of the probable variation between the answers student gave to each question of VNOS. The statistical analyses of the experimental data revealed that the experimental groups taught by the use of argumentative approach were statistically better than the control groups as regards to both the academic achievement and the understanding of the concepts related to the nature of science. Chi-square analyses indicated that there were no statistically significance differences between the respective groups in VNOS pre-tests, but the VNOS post test results showed that there were statistically significant changes in favor of the experimental groups.WhenIX we look at the results of the pre and post argumentative tests it is clear that there occurred significant increase in the willingness of engaging in argumentation of both experimental groups. The relations between the results of the post achievement test and VNOS post test revealed that there is a significant correlation between the achievement of the students in science subjects and the their opinions related to the nature of science. The correlation analyses of gaining scores of argumentative survey, achievement test and the VNOS tests proved that there were significant and positive correlation between the achievement and the improvement of the opinions related to the nature of science for the students who indicated that they became much more willing to engage in argumentation. The pre interviews carried out prior to the intervention revealed that pre- concepts of the students relating to the nature of science were highly inadequate. The interview made after the intervention showed that there were significant increases in favor of students in the experimental groups. The student of the experimental groups overwhelmingly stated that that argumentative approach resulted in much more meaningful and permanent learning process and increases the student-teacher and student-student interactions in the interviews regarding to the structure of the science course.