Yerel katılımın arttırılmasında yerel gündem 21 ve kent konseylerinin rolü
The role of thelocal agenda 21 and urbain councils to increase local participation
- Tez No: 160564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
02. Özet Eski Yunan Antik kentlerine kadar uzanan ve günümüze kadar farklı süreçlerden geçerek, değişen toplumsal ve siyasal süreçlere bağlı olarak yeni araçlar geliştiren demokrasi, özgürlük ve eşitlik ideallerini dengeli bir biçimde gerçekleştirmek yolunda birtakım sorunları içinde barındırmaktadır. Bu sorunları gidermek amacıyla, yeni bir yönetim modeli bulmaktan ziyade, demokrasi içinde yeni araçların ve farklı çözüm yollarının geliştirildiği görülmektedir. Günümüz temsili demokrasilerinde, katılımcının seçim katılımındaki payı, katılımı anlamsızlaştırmakta ve bunun neticesinde daha fazla kişinin daha etkin katılımının sağlanması amacıyla yurttaş küçük ve yoğun gruplara ağırlık vermektedir. Uluslararası sözleşmelerde ifadesini bulan kent yönetimleri, yerel yönetimlerin demokratikleştirilmesi amacı ile oluşturulan“Yerel Gündem 21”projesi ve bunun alt başlığım oluşturan kent konseyleri, halkın yönetime katılımının arttırılması, sivil toplum kuruluşlarının yönetim sistemi üzerinde etkin olma çabalarının geliştirilmesinin bir aracı olarak oluşturulmaktadır. Sonuç olarak,“daha fazla katlimi”amacıyla geliştirilen modellerden birini oluşturan“Yerel Gündem 21”projesi, yönetişim anlayışının uygulamaya geçirilmesinde, yerel demokrasinin geliştirilmesinde ve katılımın arttırılmasında atılan önemli bir adım olarak görülmektedir. Bununla birlikte projenin farklı ülkelerdeki uygulamaları farklı sonuçlar vermektedir. Dünyadaki uygulamaların 'çevre' odaklı olmasına karşın ülkemizde 'yönetişim' odaklı çalışmalar dikkati çekmektedir ve bu da yönetimle ilgili birtakım sorunların hala çözülmeyi beklediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, projenin uygulama alanlarından birini oluşturan Türkiye'deki“kent konseyi”yapılan incelenmiş ve hazırlıksız olan toplumlarda katılım taleplerinin karşılanmasında, kentli duyarlılığının gelişmesinde projenin yetersiz kaldığı alanlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
03. Summary Dating back to the ancient Greek towns democracy has survived until today by developing new means to deal with changing social and political needs but it still holds some problems on the way to realizing the ideals of freedom and equality. These problems are trying to be solved in democracy and with democracy rather than inventing new regime models. Now citizens focus on small and intensive groups in the elections to be more active with more people. Urban governments,“Local Agenda 21”project which was formed to democratize local governments and its subtitle Urban Councils are developed as a mean to encourage non-governmental organizations to be more active participants on governments. To summarize,“Local Agenda 21”project which was established for the purpose of“more participation”is an important step to put practice the comprehension of governance. It also serves to develop local democracy and raise the level of participation. Though the practice of the project in various countries yield various results. The practice of the project worldwide is environment focused while it is governance focused in Turkey and this cause some problems related with government. In this thesis,“urban council”, one of the practice fields, is studied and the drawbacks that the project has to meet the demand for participation in unprepared societies are pointed out. VII