Futbolda antrenörlerin ve futbolcuların motivasyon süreçlerinin incelenmesi ve bir uygulama
Examination of motivation processes of football players and trainers and a practice
  1. Tez No: 160563
  2. Yazar: BARIŞ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
0.2. Özet Günümüzde pek çok kişi tarafından başarının kaynağı olarak görülen motivasyon, işgörenlerin yaptıkları işi, severek ve isteyerek yapmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çabalar bütünü olarak ifade edilebilir. Popülaritesi gittikçe artan ve artık sosyal bir uğraş haline gelen sporun da temel kavramlarından biri olarak karşımıza çıkan motivasyon, aynı zamanda yarışmanın da doğasında vardır. Performans sporlarında, basan ve kazanma düşüncesi her sporcunun ve her takımının rüyasını oluştururken, motivasyon burada dinamik ve güçlü bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, motivasyon ve motivasyonun spor alanındaki uygulamaları hakkında ayrıntılı teorik bilgiler verirken, bir yandan da uygulanan anket çalışmasıyla, sporcuların ve antrenörlerin motivasyonla ilgili düşüncelerini öğrenebilmektir. Bu hedeften hareketle, sporun günümüzdeki en popüler dalı olan futbol alanında görev yapan antrenörler ve futbolcular üzerinde iki ayrı anket uygulanmış, elde edilen verilerin ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın ana hedefi, motivasyona bakışları açısından amatör sporcular-profesyonel sporcular ve antrenörler-sporcular arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak olmakla birlikte, uygulanan ankette, sporcu ve antrenörlerin öncelikle bulundukları ortamla ilgili görüşleri öğrenilmeye çalışılmış, onları motive eden ve motivasyonlarını olumsuz etkileyen faktörler belirlenmek istenmiştir,başarılı ve başarısız sonuçların ardından, sporcu ve antrenörlerin bu durumları hangi nedenlere bağladıklarım ortaya koymak hedeflenmiştir. Elde edilen veriler, maddi ödüllerin sporcuların özellikle hedefe motive olma sürecinde etkili olduğunu, ancak hedefe ulaştıktan sonra yerini basan hissine ve takdir edilme duygusuna bıraktığım, ayrıca tek basma da yeterli olmadıklarım göstermiştir. Sporcular motivasyon süreçlerinde daha çok içsel faktörlerden etkilenmekte, başarılı sonuçlan içsel faktörlere yüklemlemekte, başarısız sonuçlan ise dışsal faktörlerle ilişkilendirmektedir. Ayrıca sporcuların genel olarak müsabakalarda aldıkları sonuçlan değişken faktörlere yüklemledikleri gözlenmiştir. Tüm bunların yanında, sporcular, motivasyonları olsun ya da olmasın verilen görevi yerine getirmek zorunda olduklarım düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
0.3. Summary Motivation, considered as source of success by most of the people today, may be defined as all of attempts carried out by performers in order to perform what they do performance in lovely and willingly manner. Motivation that appears as one of the essential consept of the sports, which has an ever- increasing popularity and now becoming a social occupation, is also nature of and inherent to contest. While objection of success and win constitutes dream of each sportsman and team in the performance sports, the motivation is seen as a dynamic and powerful factor at this point as well. The aim of this study is to give detailed theoretical information about motivation and its applications in the field of sports on one hand, and to get views of the sportsmen and trainers about motivation through a survey. Basing on this target, two surveys were conducted with the trainers and football players in the field of football, the most popular sport branch today, evaluations have been made in light of the data obtained. While the main goal of the study is to make evident the similarities and differences between the amateur football players vs. professional football players and trainers vs. football players in terms of their view of motivation, the survey conducted tried to determine factors that motivate them or adversely affect their motivation and to find out to what factors the sportsmen and trainers relate the fact after they experience successful and unsuccessful results. The data obtained for this purpose has shown that the material awards are especially effective in motivating the sportsmen to reach the goal, and once the goal achieved, it is replaced by feeling of success and appreciation, and, showing that material award is not sufficient by itself. Sportsmen are rather affected by inner factors during motivation process, associating the successful results with inner factors and the unsuccessful results with external factors. On the other hand, it has been observed that sportsmen related the results they got in the events to variable factors in general. Apart from all of them, the sportsmen, whether they are motivated or not, think that they have to fulfill the task given to them. rx