Yeni Makedonya sorunu
New Macedonia question
- Tez No: 160567
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MOHAMMAD ARAFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
02. Özet 19. yüzyılın ikinci yansından II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar olan dönemde, Balkanlar'ın en temel meselelerinden biri olan“Makedonya Sorunu”uzun bir süredir bitmiş gibi görünürken, bu kez Makedonya Cumhuriyeti'nin 17 Eylül 1991 'de Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesiyle Soğuk Savaş sonrasında yeniden güncellik kazanmıştır. Bugünkü Makedonya Cumhuriyeti, II. Dünya Savaşı sırasında kurulmuş ve Yugoslavya Federasyonu'na katılmıştır. Yugoslavya Federasyonu' nun kuruluşundan, dağılışına kadar ciddi biçimde gündeme getirilmeyen Makedonya Sorunu, Makedonya Cumhuriyeti'nin 1991 'de bağımsızlığını ilan etmesiyle yemden uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Yunanistan, başından itibaren bağımsız Makedonya Devletini ve Makedon ulusunun varlığım reddetmekle kalmamış, başta Avrupa Topluluğu olmak üzere, başka devletlerin Makedonya'yı tanımasına engellemek istemiştir. Bulgaristan, yeni kurulan Makedonya Devleti'ni tanımasına rağmen, Makedon halkının varlığını reddetmiştir. Sırbistan ise, Makedonya'nın federasyondan ayrılmasına karşı çıkmış fakat herhangi bir müdahalede bulunamamıştır. Türkiye, Makedonya'yı 6 Şubat 1992'de tanımıştır. Yugoslavya Federasyonu'ndan savaşmadan ayrılan Makedonya, 10 yıl boyunca içinde bulunduğu istikrarsız ortama rağmen, nüfusunu oluşturan etnik gruplar arasında barışı sağlamayı başarabilmiştir. Ancak Şubat 2001 'de Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı ve Kosova'yla sınırı oluşturan kuzey bölgelerde ortaya çıkan Ulusal Kurtuluş Ordusu adlı bir örgüt saldırılara başlamıştır. Arnavutların anayasal haklan için mücadele ettiklerini söyleyen gerillalar ve Makedon hükümet güçleri arasındaki çatışmalar Ağustos ayma kadar sürmüş, 13 Ağustos 2001 'de imzalanan Ohri Çerçeve Anlaşması 'yla bölgede devam eden çatışmalar sona erdirilmiştir. Bugün Makedonya Cumhuriyeti; içindeki etnik banşı tekrar tesis ederek; ekonomisini düzeltmek, NATO ve AB'ye üye olmak amacındadır.
Özet (Çeviri)
VII 03. Summary While it seems that“Macedonian Issue”, which is one of the basic problems of Balkans in the period of time between second half of 19th century and the end of II. World War, was solved long time ago; but this time it becomes actual after the World War again because Macedonia declared itself independent from Yugoslavia on 17 September 1991. Today's Macedonia was founded during II. World War and joined to Yugoslavian Federation. Macedonian Issue, which was not seriously been actual from the foundation to the fall of Yugoslavian Federation, becomes international problem again after Macedonia declared itself independent from Yugoslavian Federation. Up to present day Greece denies Macedonia as a sovereign state and existence of Macedonian nation, even it tries to prevent Macedonia being recornized by other governments, especially European Community. Bulgaria denies existence of Macedonian nation, in spite of it recognized Macedonia. Serbia resists separation of Macedonia from federation, but it could not interfere. Macedonia was recognized by Turkey on 6 February 1992. Along 10 years Macedonia, that was seperated from Yugoslavian Federation without war, succeed to provide peace between ethic groups, which forms population of Macedonia, in spite of unstability conditions. But in February 2001; National Liberation Army (NLA), which arised near the border with Kosovo and Albanian popularity live in at northern part and, began attacking. Battle between Macedonian Government and guerillas, who has used constitutional rights of Albian popularity to defend their fight, continued until August. Battle was ended by signing of Treaty of Orchid on 13 August 2001. On present day Macedonia aims to make its economy beter and to be a member of NATO and EU, by getting ethnic peace inside.