Türkiye'de bor mineralleri ve dış ticareti
Foreign trade of boron minerals in Turkey
  1. Tez No: 160568
  2. Yazar: PINAR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
02. Özet Günümüzde borun kullanım alanları çok yaygın olup, ham bordan rafine bor ve özel bor bileşiklerine (uç ürünlere) geçildikçe bor minerallerinden sağlanan katma değer giderek artmaktadır. Bu nedenle, bor madenlerinin üretimi ve satışı, ham ve rafine bor ürünleri yerine uç ürünlere yönelik olmalıdır. Bu amaç için, özel bor bileşikleri yatırımlarına ağırlık verilmelidir. Türkiye'de bor rezervlerinin kalitesi çok yüksek olup, bu durum Türkiye'nin dünya bor piyasasında söz sahibi olmasına neden olmaktadır. Türkiye'de bor mineralleri; satış fiyatının çok düşük ve bor piyasasında rekabetin yüksek olması nedeniyle, dünya piyasasındaki gerçek değerine ulaşabilmek için 1978'de devletleştirilmiştir. Dolayısıyla bor faaliyetlerinin Türkiye'de tek elden yürütülmesinde yarar görülmektedir. Bu çalışmada; öncelikle bor mineralleri hakkında genel olarak bilgi verildikten sonra, dünyada üretimi, tüketimi ve dış ticaretinde başlıca yer alan ülkeler açısından bor minerallerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Ayrıca, dünya bor rezervlerinin %72'sine sahip olan Türkiye'de bor mineralleri ekonomik açıdan ele alınmış olup, bu minerallerin Türkiye'nin dış ticaretindeki yeri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak; Türkiye, dünya bor rezerv ve üretiminde önemli bir yere sahip olmasına rağmen, bor minerallerinin Türkiye'nin dış ticaretindeki yerinin henüz istenilen seviyeye ulaşamadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada; bor minerallerinden daha fazla döviz geliri elde etme imkanına sahip olan Türkiye'de, ham bor ihracatı yerine katma değeri daha yüksek olan rafine bor ve özel bor bileşikleri ihracatına ağırlık verilmesi ve bunun için gerekli şartların oluşturulması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
03. Summary Today boron is used in various areas and the profit obtained from is getting larger when raw boron is turned into rafined boron and special boron compounds. Therefore, the production and sale of boron minerals should be focused on special boron compounds instead of raw and rafined products. For this reason, the investments to special boron compounds ought to be increased. Boron reserves are so rich in Turkey that Turkey has a priviliged statue in the world market. The boron mines in Turkey were nationalized in 1 978 in order to make boron mines reach their real valve in the world market. The reson for this nationolisation was that its sale price was so low and the coupition in the market was challenging. As a result, it will be useful to direct boron facilities under one management in Turkey. In this study, after giving a general background about boron minerals, boron minerals are analized economically in terms of the production, consumption and foreign trade in the world. Also the boron minerals are evolvated economically in the in Turkey, which has 72 per cent of the boron reserves in the world. The importance of these minerals in Turkey's export markets is investigated. Finally, altough Turkey has a significant role in boron reserves and production, it is clear that the significance of boron trade in Turkey's exportation is not satisfying. Therefore in this study, Turkey, where it is possible to gain more profit from boron minerals, is provided with suggestions in order to give more focus on exporting special boron compounds and rafined boron the added value of which is higher, instead of exporting raw boron. IX