Değişim mühendisliği ve değişim mührndisliği'nin Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 160566
  2. Yazar: GÜLNUR KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALHA USTASÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
02. Özet Performansta çarpıcı gelişmeler sağlamak amacı ile iş süreçlerinin temelden yeniden düşünülmesi ve radikal bir şekilde bilgisayar teknolojilerini kullanarak yeniden tasarlanması olarak tanımlanan değişim mühendisliği; yirminci yüzyılda artan rekabet ortamında işletmeler için önemli avantajlar sağlayan bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir. İşletmeler rekabetin yoğun olduğu bir ortamda ayakta kalabilmek için kendilerini sürekli geliştirmek ve yenilemek zorundadırlar. Gelişme, ilerleme ve sonucunda basan ile aynı anlama gelen değişim mühendisliğinin tam anlamıyla anlaşılıp uygulanmasıyla firmalar rakipleri karşısında her zaman önde olmuşlardır. Değişim Mühendisliği uygulamasının iyi bir şekilde anlaşılmasında yardımcı olmak için hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde Değişim Mühendisliği'nin ne olduğunun, nasıl oluşturulduğunun üzerinde durulurken, ekip üyeleri ve değişim mühendisliğinin aşamalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Değişim Mühendisliğinin günümüzdeki diğer yönetim yaklaşımlarından; küçülme, kıyaslama, dış kaynak kullanımı, toplam kalite yönetimi, insan kaynakları yönetimi ile ilişkisi otaya konulup kritikleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Değişim Mühendisliğinin bilgi teknolojileri ile arasındaki ilişkiden bahsedilirken, değişim mühendisliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli koşullardan bahsedilmiştir. Son bölümde ise Değişim Mühendisliği'nin Türkiye'de uygulanabilirliğini incelenmiş ve değişim mühendisliği uygulamalarında bilgi teknolojilerinden özellikle internet teknolojisinden ne ölçüde faydalanıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, değişim mühendisliği uygulamalarında internet teknolojisi kullanımı ile ilgili anket çalışması yapılmış, sonrasında anketler değerlendirilmiş, istatistikler oluşturulmuş ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Reengineering described as the radical rechange of business processes and efficiently redesigned business processes by using information technology with the aim of providing impressive improvement on business performance is accapted to be an approach having significant benefits for the companies in the increasing competitive positions in the 20 th century. Companies should improve and renew themselves permanently in order to be able to overcome the problems in the environment in which competition is dense. The companies understanding and applying the reengineering which comes to the same meaning with the success as a result at progress and development exactly pained advantage aganist the other companies. In the first chapter of this study prepared so as to enable reengineering to be understood well, what reengineering is, how it was constituted, members of the group and the processes of reengineering were stated. In the second chapter, the other administrative approaches of reengineering; such as downsizing, benchmarking, outsourching, total quality management and its relations with human source management were introduced and criticized. In the third chapter, while the relations between reengineering and information technology were stated, on the other hand, the necessary conditions to enable reengineering' s continuity were. In the last chapter whether it is possible to apply reengineering in Turkey, how information technology especially internet technology are made use of in the application of reengineering were tired to found out with the aim of learning this. A survey related to use of internet technology in the applications of reengineering had been done, afterwards it was evaluated, some statistic had been made up and the results had been interpreted. vm