Makedonya sorunun tarihsel gelişimi
The historical development of the Macedonian issue
  1. Tez No: 296512
  2. Yazar: CANSEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Balkanlar tarih boyunca dünyanın en hareketli coğrafyalarından biri olmustur. Avrupa'nın üzerinde durduğu üç büyük yarımadanın birisi olan Balkan yarımadası Avrupa'dan Asya'ya geçis yolu üzerindedir. Tarihin birçok döneminde çesitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıs ve devletler tarafından ilgi odağı olmustur. Asırlar geçmis duyulan ilginin derecesi her zaman yerini korumustur. Coğrafi yapısı gereğigöçlere ve dağlık bir bölgeye sahip olduğu için kolay isgal edilemeyen bir bölge konumundadır. Tarihte büyük savaslara kaynak noktası olusturan bu bölge dünyanın sekillenmesinde öncülük yapmıstır. Balkanlar etnik farklılıklar ve etnik karısıklıklardan dolayı uzun dönem çatısmalara neden olmustur. Yeni dünya düzenin de Balkanlar hep öncelikli konumdadır. Balkanların bütünün de yasanan çatısma vesiyasal gerilimlerin temelinde tarihsel nedenler yatmaktadır. Bölgenin özelliği çatısmaların sadece Balkan devletleri arasında olmaması devletin içinde de ayrı etnik ve dinsel savas boyutlarına olusan çatısmaların yasanmasıdır. Makedonya da Balkanların kaderinin sekillenmesinde en önemli çıkıs noktasıdır. Makedonya sorunu Balkanların kaynamaya ve patlamaya hazır fitilini çeken kıvılcımdır ki Balkan savaslarının odak noktası, Dünya Savaslarının baslangıç yeri, sosyalizmin uygulama deneyimi ve büyük ülkelerin dünyaya açılma üstü olarak dünya siyasetinin kalbidir. Makedonya etnik, dinsel, sosyal ve kültürel çesitlilik bakımından Balkanların en önemli bölgesidir. Makedonya coğrafi olarak günümüzde Ege, Pirin ve Vardar olmak üzere üç bölgeye bölünmüstür. Makedonya genel bir tanımla Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan arasında bir bölgedir. Bulunduğu konum itibariyle etrafında bulunan komsu ülkelerin toprak istemine maruz kalmıstır. Yunanlılar'a göre Makedonya Hellen bölgesidir. Bulgarlara göre ise ?llirier'de kalan yerdir. Sırbistan Makedonya ulusunu Makedonya Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk devlettir bununla birlikte Sırbistan ayrı bir Makedon ulusunun siyasal varlığını kabul etmemektedir. Arnavutluk, ulusu da devleti tanımakta ama Makedonya'daki Arnavut azınlığın sorunları dikkate alan bir siyasal yaklasım çerçevesinde bu ülkenin Agit üyeliğini, Yunanistan ile ortaklasa hareket ederek ngellemektedir. Yunanistan ise ne Makedon ulusunu ne de Makedonya Cumhuriyeti'ni tanımamakla kalmayıp baskalarının da Makedonya'yı bu adla tanımaması için yıllardır bir kampanya yürütmektedir. Makedonya'da sekiz farklı halk yasamaktadır. Türkler, Bulgarlar, Rumlar, Sırplar, Arnavutlar, Ulahlar, Yahudiler ve Çingeneler, Makedonya bölgesinin sahip olduğu önemli jeopolitik ve jeostratejik konum Makedonya üzerinde mücadelelerin nedeni olmus ve tarihte Makedonya sorunun olarak yerini almıstır
Özet (Çeviri)
Throughout history, Balkans has been one of the most active geographical regions. Balkan peninsula which is one the three grand peninsulas where the Europe stands on is on the passage way from Europe to Asia. During many historical ages it has hosted various civilizations and has been the centre of attraction/interest by states. As centuries go by the level of interest shown has remained at all times. In accordance with its geographical formation/topography because it allows migrations as well as having a region of highlands it is in a position of which cannot be invaded easily. This region being the source point for the great wars in history has leaded role for the formation of world.Due to the ethnic differences as well as ethnic disturbances Balkans caused long term conflicts. Within the new world order, Balkans always has and is being remain in privilege position. At the bottom of the conflict and political tensions experienced entirely in Balkans historical reasons lie within. Thespecification of the region is the conflicts not being experienced only between the Balkan states/countries but also within the state itself with the extent of conflicts in the form different ethnic and religious wars. Macedonia is also an important point of origin for the formation of Balkans? destiny. Problem of Macedonia is a spark which ignites the ongoing turbulent and volatile fuse so as being the focal point of Balkan wars, starting point of the World Wars, having the implementation of socialism experience and also being the open up to world base for the major countries it is the heart of the worldwide politics. Macedonia, in respect to the ethical, religious, social and cultural diversity is the most important region of Balkans. Today Macedonia geographically has been divided into three regions as of Aegean, Pirin and Vardar (Axios). Macedonia with a general specification is the region between Greece, Bulgaria and Serbia. In respect of its locational status it has been exposed to the surrounding neighbouring counties? demand for land. According to the Greeks Macedonia is still a Hellenic region. As for the Bulgarians it is a place back in Illyria. Serbia recognises the Macedoniannation and also is the first country which recognised the Macedonian republic but at the same time they do not hypostasise the existence of a separate Macedonian nation. Albania recognises both the nation and the state as a country but due to the problems of Albanian minority in Macedonia together with Greece they stand in the way of Macedonian?s economic lifes. As for Greece, for years not only they have not recognised the Macedonian nation as well as Macedonian republic they also have been running a campaign for others not to recognise Macedonia with this name. InMacedonia there are eight different populations of folks living. Those are Turks, Bulgarians, Greeks, Serbians, Albanians, Wallaches, Jews and Gipsies. The important geopolitical and geostrategical position that Macedonia region holds has been the account for the conflict over Macedonia and therefore has imbedded in history as Macedonian dispute/problem.