Türk vergi yargı sisteminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 160570
- Danışmanlar: DR. TAYYİP YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
02. Özet Ülkemizde vergi uyuşmazlıklarının çözüm yollarından biriside vergi yargısıdır.Bu çözüm yolu mükelleflerin idari aşamaya nazaran daha fazla başvurdukları bir çözüm yoludur.. Türküye idari yargıya bağlı vergi yargı sistemini kabul etmiştir. Türk vergi yargısında uyuşmazlıklar iki aşamalı bir sistemle çözümlenmektedir. Bunlardan birincisi Vergi Mahkemelerinin tek hakimle verdiği kararlara Bölge İdare Mahkemesine yapılan itirazlar ve ikincisi ise Vergi Mahkemelerinin kurul halinde verdiği kararlara Danıştay'a yapılan temyiz başvurulandır.Ülkemizde bugünkü haliyle 34 ilde Vergi Mahkemeleri, 23 ilde Bölge İdare Mahkemeleri kurulmuştur. Bugün, bunlarla birlikte 1868'den beri devam eden ilk ve son derece mahkemesi olarak Danıştay görev yapmaktadır. Ülkemiz vergi yargısında,, iş yükünün ağır olması ve fonksiyonel hale getirilememesi nedeniyle hızlı ve etkin çalışamamaktadır. Vergi davası açmadan önce uyuşmazlıkların idari aşamada çözüm imkanına kavuşması halinde dava sayısı azalabilecektir. İdare mahkemeleri ile vergi mahkemelerinin görev alanları açık olarak belirlenmediğinden uygulamada sık sık tereddütlerle karşılaşılmaktadır. Farklı kanunlarda farklı dava açma süreleri belirlenmiş ve bazı dava açma süreleri yeterli hazırlık yapmaya imkan vermeyecek kadar kısa tutulmuştur.. İdari yargılamaya ve vergi yargılamasına ilişkin tüm hususlar İdari Yargılama Usulü Kanununda düzenlenmemiştir. vm
Özet (Çeviri)
03. Summary In own country one of the resolution tax disputes are tax judgement This resolution refers taxpayer more than administrative resolution, Turkey qualified for admission system of tax judgement connected with administration judgement Tax disputes solved two graduated system in Turkish Tax Judgement First of all Tax Law Court was ruled by the one judge, objection in The Regional Administration Court and second of all Tax Law Court was ruled by the comission judge, application appeal from Council of State. Tax law Court in 34 cities and Regional Administration Court in 23 cities has been establised as nowadays in own country. However, today there is an institution which has been skill maintain from 1968 and it is defined as Council of state. In tax judgment of own country, not work speed and active by reason of strong work and fail to fulfil functionaLDecay of number of claim, tax procedure Law, Administration stages before the tax claim.Not to determine visibly duty area Administrative Court with Tax Law Court, usually come across hesitation in practice.Different laws determined diffrent open claims time and some of the open claim times were caught short for enough make preparations.All of the matters administrative judgement and tax judgment weren't ordered in Administrative Judgement Law. IX