Özel hayatın gizliliği açısından haberleşme hürriyetinin sınırlandırılması
To limit the right of communication around confidentiality of private life
  1. Tez No: 160571
  2. Yazar: HAKAN YÜKSEKDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKADİR TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
02. Özet Özel yaşamın temelini gizlilik ve bağımsızlık kavramları oluşturur. Özel hayatın gizliliği hakkı, bir insanın yaşamını ne şekilde sürdüreceğini, tercihlerini, yaşam şeklini, ilişkilerini tercih etme hakkıdır. Bu bağımsızlığın bir sonucu olarak özel hayat, hem kamu makamları hem de diğer kişilere karşı güvence altına alınmıştır. Uluslararası alanda özel hayatın gizliliği hakkını içeren ilk belge İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 'dir. Bu bildiri aynı zamanda bir dönem için insan haklan düşüncesinin ulaştığı en üst aşamayı ifade eden ve ilk kez bu denli güçlü bir evrensellik iddiasına sahip olan belgedir. Daha sonra bu konuda Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Sözleşme ve Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi oluşturulmuş ve imzalanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni diğer sözleşmelerden ayıran en büyük unsur yaptırım gücüne sahip olmasıdır. Bu sözleşme ile güvence altına alınan hak ve özgürlükler yine sözleşmede belirtilen denetim mekanizması ile garanti altına alınmıştır. İç hukukumuzda özel hayatın gizliliği hakkı, anayasal düzenlemelerle garanti altına alınmıştır. Haberleşme hürriyetinin sağlanmasına yönelik düzenlemeler ve bu hürriyetin denetlenmesi durumu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu 01.06.2005 günü yürürlüğe girmeden önceki dönemde 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri İle Mücadele Kanunu çerçevesinde yürütülüyordu. Avrupa uyum yasaları çerçevesinde kabul edilen 5271 sayılı kanun ile bu konuda birçok değişikliğe gidilerek yeni düzenlemelere yer verilmiştir. Bu çalışmada, tüm bu hukuki metinler ile birlikte, bu konuda ilerleme göstermiş bazı gelişmiş devletlerin hukuki mevzuatları ve uygulamaları haberleşme hürriyetinin denetlenmesi boyutuyla incelenmiş, aynı zamanda ülkemizdeki uygulamalarda karşılaşılan ya da yeni düzenlemeler sonucu ortaya çıkacak muhtemel sorunlar ele alınmıştır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The concepts of confidentiality and independence are two main elements those constitute the basics of the private life. Basically, right to privacy articulates the individuals' right to prefer their life styles, preferences, relations, as well as the way they want to enjoy these rights. As a result of above mentioned independence, right to privacy has been protected against both public institutions and individuals. The Universal Declaration of Human Rights is the first document to articulate the right to privacy and its protection. It is the only document at universal level in the area of human rights which also represents the peak of the human rights concept ever reached. After that, International Covenant on Civil and Political Rights and European Convention On Human Rights were signed with regard the same issue. Unlike the other documents, the most significant feature of the European Convention On Human Rights is that it has the power of sanctioning. The rights and freedoms included in this covenant are protected and assured by the control mechanisms mentioned in the covenant. In turkey, particularly within the national laws, right the privacy is protected by constitutional guarantees. Until the Code of Criminal Procedure was legislated, the issues related to the right of communication were carried out compliant with the Code On Struggling With Benefit And Oriented Crime Organizations. However, in accordance with Turkey's adaptation to Europe and thus its laws, new amendments have taken place regarding the same issues. In this study, all above mentioned documents and practices concerning right of communication as well as enforcements of some states have been scrutinized, and as a result of a comparison between those and implementations in Turkey, current problems in Turkey have been mentioned. VIII