Türkiye'de bütçe açıkları ile devlet borçları arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of relation between budget deficits with public debts
  1. Tez No: 160569
  2. Yazar: ESRA DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
02. Özet Bütçe açıklan ile borçlar arasındaki ilişkiyi çeşitli açılardan inceleyen bu çalışmada ilk olarak bütçe açıklan kavramına değinilmiştir. Bütçe açıklarının tanımı, etkileri ve finansman yollan açıklanmıştır. Ayrıca bütçe açığının Türkiye'deki tarihsel gelişimi Birinci Bölümde analiz edilmiştir. Bütçe açığı ile ilişkisini analiz edeceğimiz devlet borçlan ile ilgili açıklamalar yapılmış, 1980 yılından itibaren borçların gelişimi, vade yapılan, miktarları incelenmiştir. Bu bölümdeki tanımlamalar, tarihsel gelişim ve birtakım kavramsal ifadeler iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymak adına çalışmaya zemin hazırlamıştır. Bu tanımlamalardan sonra asıl konu irdelenmeye çalışılmış ve bu bağlamda, bütçe açıklan ile borçların birbirini etkileme sürecine ilişkin rakamlar ortaya konulmuş ve açıklamaya çalıştığımız ilişkide somut olarak kullanılmışlardır. Bütçe açıklarının borçlan yükselttiği, yüksek borçların faiz ödemelerini büyüttüğü teorik ve ampirik çalışmalarla anlatılmıştır. Faiz ödemlerinin geniş boyutlara ulaştığı ve bütçe içindeki payının her geçen gün arttığı ve sonuçta bütçe açıklarına neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. Aslında bütçe açıklarının borçların hem nedeni hem de sonucu olduğu ve bu ilişkinin Türkiye'de bir kısır döngü olduğuna ulaşılmıştır. Bu kısır döngüyü kırmak için neler yapılmalıdır sorusuna da cevap aranmış ve çeşitli çözüm önerileri getirilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary In this study which was examined relation between budget deficits and debt. Firstly, to make clear budget deficits consept was examined. Budget deficit's definition, effect and finance ways were explained. Also, historical development of budget deficits were analized in the first section. It was explained goverment debt which we will analiz relation with budget deficits and since 1980 development, term structure and amount of debt were examined. Definitions taking place in this section, helped to explain relation budget deficits and debt. After this explanation, main subject was considered and this context, budget deficits and debt's numbers were clarfied. It was shown with theory and emprical study that budget deficits raise debts, high debts raise interest payments and interest payments reach large dimension. Actually, it was reach that budget deficits are both reason and result debt and this reletion in Turkey is vicious circle. To break this vicious circle, what should be done? It was looked for answer this questions and was given some suggestions. IX