Çalışma yaşamında toplam kalite yönetimi ve bir uygulama
- Tez No: 160574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRDOĞAN BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
02. Özet Yirminci yüzyılın ikinci yansında, artan globalleşme süreci ile rekabet gücü çok önemli hale gelmiştir. Globalleşme ile birlikte işletmeler ulusal sınırlarının ötesine erişme fırsatı bulmuşlardır. İşletmeler bu süreçte yer almak için hizmet üstünlüğü ile rekabet gücünü artırmayı ve maliyetleri azaltmayı hedeflemişlerdir. Bunun içinde sürekli değişen rekabet ortamına ayak uydurmak, geleceği öngörüp buna göre davranmak gerektiğini kavramışlardır. İşte bunu sağlamada Toplam Kalite Yönetimi felsefesi çok önem arz etmiştir. İşletmeler rekabet ortamında ayakta kalabilmek, hizmet ve mal üstünlüğü ile rakiplerini geçmek için bu yönetim anlayışından faydalanmışlardır. Toplam Kalite Yönetimi işletmelere her aşamada kaliteyi yükselterek, maliyetleri azaltan bir anlayış sunmuştur. Yani, Toplam Kalite Yönetimi işletmelerde, değişen piyasa koşullarına hızlı cevap verebilme esnekliği sağlayarak müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini sürekli şekilde karşılayan bir yönetim anlayışım temsil etmektedir. Buda işletmenin tüm birimlerinde kaliteyi yükselterek işletmenin karlılığım artırmasına ve böylece sermayedarların tatmin olmasına sebep olur. İşletmeler için önemli olan bu yönetim sistemi bilinmeli ve uygulanmalıdır. Hazırlanan bu çalışmada, birinci bölümde Toplam Kalite Yönetiminin tanımı, tarihsel gelişimi, önemli düşünürleri, Toplam Kalite Yönetimi' nin öğeleri ve ödül kriterleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları ve TKY öğeleri hakkında literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Trabzon'da faaliyet gösteren bir hizmet işletmesinin banka, sigorta ve emeklilik alanında faaliyet gösteren kurumlarında, Toplam Kalite Yönetiminin uygulanabilirlik seviyesinin araştırılması yapılmıştır. Bu amaçla oluşturulan anket sorulan VI109 çalışan ile yüz yüze görüşme yapılarak cevaplandırılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanlardan ankette belirlenen Toplam Kalite Yönetimi öğelerine önem derecelerine göre puan vermeleri istenmiştir. Araştırma sonucunda en yüksek puanı İnsan Kaynağı Odaklılık öğesi almıştır. Bunu sırasıyla ölçme, Analiz ve Bilgi Yönetimi, Müşteri Odaklılık, Liderlik, Süreç Yönetimi, Stratejik Planlama öğeleri izlemiştir. Çalışmada elde edilen veriler analiz edilerek sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca oluşturulan çeşitli hipotezlerin kabul/red durumları incelenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The power of competition became very important with increasing the process of being global, in the second part of the 20th century. Companies aimed to increase the competition power with service superiority and decrease the costs to get a share in this process. For that reason, they understood that they should keep up with permanently changing rival and anticipate the future. The philosophy of Total Quality Management became very important to reach that point. This method of management helped the companies to stand on their own two feet in the environment of competition, and to pass competitors with the aid of superiority of service and property, Total Quality Management presented a comprehension which raises the quality in every stage, and decreases the cost for the companies. Namely, Total Quality Management represents a comprehension of management that always answers the hopes and needs of customers and supplies flexibility and rapidly answers to the changing market conditions. So, Total Quality Management increases the quality of all part of the company and for that reason, high gains of companies make capitalists glad. This management system must be known and applied because of its importance for the companies. In this project, in the first part, there are definition of Total Quality Management, and its historical development, important thinkers, elements and reward criterions. In the second part, the practices and elements of the Total Quality Management were searched. In the third part, an office, works in Trabzon, searched the level of practicing the Total Quality Management, and made this searching at the institutions of a bank, insurance and retirement. The questionnaires were answered by discussing face to face with the 109 workers. They wanted the workers who joined the questionnaires; give mark according to VIIIthe importance levels of criterions of Total Quality Management which were underlined in the questionnaire. Focus on Human Resource took the highest mark according to results of the searching. Measuring, Management of Analysis and Knowledge, Focus on Customer, Leadership, Management of Process, and Strategic Planning are the follower elements in order. Data, which was obtained from the searching, was analysed and the results were tried to be commented. Also, the constituted various hypothesis's conditions of acceptance and refusal were examined. IX