Türkiye futbol liglerindeki şike iddialarının incelenmesi ve bu iddiaların Türk futboluna etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 160575
 - Danışmanlar: PROF.DR. RASİM KALE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı, Türkiye Profesyonel Futbol Liglerindeki şike olgusunu inceleyebilme ve Türk Futboluna yansımalarını değerlendirebilme olarak belirlenmiştir. Kapalı (açık) uçlu anket metodu ile yapılan bu çalışmaya farklı liglerden toplam 824 futbolcu katılmıştır. Yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar; idareci (%34.6) ve hakemlerin (%29.7) öncelikle şike eylemleri içinde yer aldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
03. Summary The purpose of this study is to investigate the fix-game issue and evaluate its effect on Turkish Professional Football Leagues. A total of 824 players participated in to the study to whom a questionnaire was distrubuted. This study indicated that the participants believed that managers (34.6%) and referees (29.7%) played main roles in fix-game events.