Toplam kalite yönetimi uygulayan ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin iş doyumu
Job satifaction of teachers who working schools which apply total quality management elementry schools
- Tez No: 162278
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Günümüz çalışan insanı yoğun bir çalışma yaşamı içindedir. Bu yoğunluk özel yaşamını da etkilemektedir. Bu nedenle, insanın işte ve özel yaşamında mutlu olması için yeni yönetim anlayışlarına gereksinim duyulmuştur. İşte çağdaş yönetim anlayışlarından biri olan Toplam Kalite Yönetimi (TKY) Felsefesi,“İnsan Odaklı”bir yaklaşım geliştirmektedir. Eğitim örgütlerinde de TKY felsefesinin benimsenmesi ve uygulamada istenen başarının elde edilmesini sağlamak için, iş görenlerin yüksek motivasyona sahip olması gerekmektedir. Başardı bir toplum olabilmek için eğitim ne kadar önemli ise çalışanların, yani iç müşterilerin aynı düzeyde önemsenmesi gerekir. Kararlara katılımı sağlamak, ödüllendirmek, sürekli geliştirmek gibi yönetim ilkelerini geliştirmelidir. Bu çalışmada da TKY' nin bu misyonun gerçekleştirme çabalarının ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin İş doyumuna etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evreni, 2003-2004 eğitim yılında, Toplam Kalite yönetimi uygulayan ilköğretim okullarında çalışan 821 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma anketi, araştırma örneklemine alınan 821 Öğretmene uygulanmış, 231 araştırma anketi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Porter' in“Gereksinim Karşüanma Yetersizliği Dereceleri”ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde, veri gruplarının türüne göre, tek yönlü varyans analizi t ve r testleri kullamlmıştır.Tek yönlü varyans analizi testi sonucunda farkın önemli çıktığı durumlarda, farkın hangi grup ya da grupların ortalamasından kaynaklandığa» bulmak için LSD Testi kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan“ Toplam Kalite Yönetimi uygulayan ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin iş doyumu algılan”ile bağımsız değişkenleri Öğretmenlerin özellikleri ( cinsiyet, yaş, okuldaki çalışma süreleri, kıdemleri, öğrenim durumları ve görev yerleri) arasındaki ilişki ele alınmıştır. Yapılan istatistiksel çözümleme sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: 1. ilköğretim okullarında çalışan Öğretmenlerin Gereksinim Karşılanma Yetersizliği Dereceleri, onların, cinsiyet, kıdem, yaş, eğitim durumları ve çalışma yerlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak, onların, bulundukları okuldaki çalışma sürelerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. 2. İlköğretim okullarında çalışan Öğretmenlerin mevcut durum ile beklenen durum arasındaki Gereksinim Karşılanma Yetersizliği Dereceleri, tüm gereksinim alanlarında anlamlı farklılık göstermektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The working people of today' s world is in a very busy business life. This affects the private life as well. In order for the people to be happy in the business life and in the private life some kind of new management approaches are required. Total Quality Management (TQM), one of the contemprary management approaches, provides a human-based method. Total Quality Management should be used in the educational organizations and, in practice, the employees are required to have high motivation to gain success. The employees, the insider customers, should be as important as the education itself for a sucessful society. Some management principles such as motivating to participate into decisions, awarding, constant improving, should be proliferated. In this paper, the effects of the effrots of TQM to reach that purpose on primary school taechers' job satisfaction are examined. The universe of the survey of 2003-2004 teaching season consists of 821 teachers who employ Total Quality Managament as a worker in elementry schools. The survey a questionnaire isapplied to 821 teachers, 231 questionnaieres are assed. İn the survey as a means of data colleting ** Need Deficiency Index (NDI)“ scale is applied. İn the analysis of data, t, r, and One Way ANOVA tests have been used according to the type of data groups. İn case of significant differences at the end of One Way ANOVA tests, LSD test has been applied in order to find out which group's average has caused the difference. İn the survey the relation between the dependent variables lectures' perception of ”The working teachers' job satisfaction in relation of their perception who apply Total Qualify Managament in elementry schools, durations of working, educational status, place of work is dealt with. İn the result of statistical analyze, these are findings. 1.Teachers who work in elementry schools does not demonstrate meaningful differences according to their need deficiencies, sex, length of workin, age, educational status, and working places. However, they show variations according to the school they work in. 2.The relation between teacher's realsituation and their ideal situation, need deficiencies, all their necessieties show meaningful differences in these needs.