Yerel yönetimlerde optimal hizmet ölçeği bakımından yönetim ve organizasyon yapısının incelenmesi
Investigation of management and organization structure in local administrations according to the optimal service scale
  1. Tez No: 728161
  2. Yazar: İBRAHİM AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TURAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye'de yerel yönetimler, mekânsal planlamadan, konut üretimine, temiz içme suyu sağlamadan, atık su tahliyesine, sağlık, eğitim, ulaşım, zabıta, itfaiye hizmetlerinden, katı atık hizmetlerine kadar pek çok hizmetin yönetiminde, koordine edilmesinde ve sunulmasında görevli ve yükümlüdürler. Yerel yönetimlerde ölçek sorunu bu yönetimlerin sorumlu kılındıkları yerleşim yerinin, nüfus, alan büyüklüğü, kamu kaynaklarının etkin kullanımı ve dağılımını sağlayamamasından kaynaklanmaktadır. Yerel kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması için yerel yönetimlerde ölçek sorununun giderilmesi zorunluluktur. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada; kamu yönetiminin hizmet sağlamakla yükümlü en önemli organizasyonu konumunda olan yerel yönetimlerin, optimal ölçekte bir hizmet üretebilmeleri için optimal bir yönetim ve organizasyon yapısına, optimal bir yönetim ve organizasyon için de optimal ölçekte alan, nüfus ve benzeri özelliklere sahip kılınması gerektiğini açıklamaya çalıştım. Modern ve optimal bir yönetim ve organizasyon vasıtası ile yerel yönetimlere optimal hizmet üretme olanağı sağlamak mümkündür. ideal bir yerel yönetim sisteminin hayata geçirilmesi ancak optimal bir yönetim ve organizasyon yapısının varlığı ile mümkün olabilmektedir. Çünkü her hizmet bir yönetim ve organizasyon eli ile gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
Local governments in Turkey are in charge and responsible for the management, coordination and delivery of many services from spatial planning to housing production, providing clean drinking water, wastewater discharge, health, education, transportation, municipal police, firefighting services and solid waste services. The problem of scale in local governments arises from the inability of the settlements for which these administrations are responsible, to the population, size of the area, effective use and distribution of public resources. In order to ensure effectiveness and efficiency in local public services, it is imperative to eliminate the scale problem in local governments. In this study I carried out; I tried to explain that local governments, which are the most important organization of public administration responsible for providing services, should have an optimal management and organizational structure in order to produce an optimal service, and an optimal scale of area, population and similar features for an optimal management and organization. It is possible to provide local governments with the opportunity to produce optimal services through a modern and optimal management and organization. The realization of an ideal local government system is only possible with the existence of an optimal management and organizational structure. Because every service is carried out by a management and organization.