A study of promoting reflective practice among English language instructors at tertiary level
Yüksek öğretimde çalışan İngiliz dili öğretmenleri ile yansıtmalı öğretimin geliştirilmesi
  1. Tez No: 160577
  2. Yazar: NURTEN BAŞAĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ŞAHİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışma, yansıtmalı öğretim ve eleştirel düşünme kavramlarının bir yüksek öğrenim kurumunda görevli İngilizce okutmanları üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada özellikle kendini eleştirmeye yönelik öğretim biçimi ve eleştirel düşünmenin İngilizce okutmanlarının mesleki anlamda gelişimindeki yeri ve öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Niteliksel verilere dayanmakta olan çalışmada, veriler KTÜ Yabancı Diller Bölümündeki 4 İngilizce okutmam ile yürütülen röportajlardan ve 4 İngilizce okutmam ile yapılan problem çözmeye dayalı araştırmalardan elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları İngilizce okutmanlarının öğretim yaparken eleştirel ve sorgulayıcı olmaya istekli olduklarını göstermektedir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, öğretimde kişinin kendini sürekli sorgulayıcı ve yenileyici tarzdaki öğretim sekimin olumlu etkilerinden dolayı memnun olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Katılımcılar kendi öğretim şekli ile ilgili eleştirel olarak düşünebilen bir okutman olmanın, okutmanların mesleki yönden gelişimindeki gerekliliği konusunda fikir birliğine varmışlar ve okutmanın eleştirel bir bakış açısıyla öğretim yapmasının, öğretim sürecine ve okutmanın mesleki gelişimine önemli bir katkıda bulunduğu konusunda hem fikir olmuşlardır. Bunun yanı sıra, öğretmenler araştırma yapma fırsatı bularak araştırmacı gibi düşünebilmeyi başarmışlardır. Araştırmalar esnasında hem kendi alanlarında araştırma yaparken izleyecekleri yolu hem de mevcut sorunlara nasıl çözüm bulabilecekleri konusunda bilgi sahibi olmuşlardır. İngilizce okutmanlarına mesleki gelişmeye yönelik daha ileri derecede bir çalışmanın öncelikli olarak sağlanması gerekliliği vurgulanmaktadır. Özellikle de, kendini sorgulayıcı öğretim şekli ve eleştirel düşünme becerilerini içeren bir çeşit öğretmen eğitim programının öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yardımcı olmak açısından gerekli olduğu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research attempts to investigate the place and role of reflective teaching for English language teachers working at a tertiary level language programme. Specifically, this study looked at how gaining reflective teaching skills affected English language teachers' professional development. As a descriptive and exploratory research, the study was based on qualitative research and data. Data were gathered from interviews and from action research studies with 4 English language teachers at tertiary level. The subjects for the study were 4 EFL teachers who were teaching in English preparatory classes. The findings of the study indicate that the English language teachers were willing to engage in reflective teaching as the results revealed that the teachers were appreciative and satisfied with the positive effects of having reflective skills in English language teaching. The participant teachers agreed that being a reflective teacher they could think critically about their own teaching practice; therefore having a critical view made an important contribution to the teachers' teaching process. In addition through reflective teaching the teachers had the chance to do research and during the action research studies they found effective solutions to the problems and improved their own teaching process. The findings of the data suggest an immediate need to involve all English language teachers in further development. A teacher training programme disseminating the features of reflective teaching can achieve such an end. VIII