Fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin mükemmelliyetçilik, benlik saygısı, liderlik özelliklerinin incelenmesi
The research on the characteristics of perfectionism, self-esteem and leadership of the students at science lycee and social sciences lycee
  1. Tez No: 160579
  2. Yazar: ZEHRA NESRİN BİROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Üstün yeteneklilerin özelliklerine ilişkin tartışmalar farklı şekilde sürmektedir. Bu araştırmada Fen Lisesi öğrencileri ile Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin, mükemmeliyetçilik, liderlik ve benlik saygısı arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Betimsel bir desene uygun olarak düzenlenen araştırma 391 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerin 217'i Fen Lisesi öğrencileri, 174'ü Sosyal Bilimler Lisesinde öğrenim görmektedir. Araştırma grubunu, Trabzon, Erzurum ve Rize Fen Lisesi birinci ve ikinci sınıf öğrencileri arasından tesadüfi olarak seçilen öğrencilerle, İstanbul ve Erzurum Sosyal Bilimler Lisesinde öğrencilerinden oluşturmaktadır. Anketler iki tür okulda toplam 500 öğrenciye uygulanmış ancak istatistiksel işlemler 391 öğrencinin cevaplan üzerinden yapılmıştır. Araştırmada veriler Minnesota Danışma Envanterinin Liderlik alt ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Envanteri, Benlik Saygısı Envanteri ve farklı değişkenlerin toplanmasına yönelik bilgi formundan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için bağımsız t testi ve Ki kare teknikleri kullanılmıştır. Bağımsız t testi sonuçlarında hataya aşın ilgi ve ailesel eleştiri boyutlarında Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Ki kare sonuçlarına bakıldığında iki grubun puanlan arasında benlik saygısı ve liderlik özellikleri açısından fark bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür bulgulan da dikkate alınarak tartışılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
The debates on the characteristics of gifted and talented students have been continuing on different sides. In this study, the relations among the characteristics of perfectionism, self-esteem and leadership of Science Lyce students and Social Science Lyce have been searched. The study that has been done according to descriptive statistics has been carried out on 391 students. 217 of the students are from Science Lyces and 174 of them are from Social Science Lyces. In this study, leadership subscale of the minnesota counseling Inventory, multidimensional perfectionism scale, self-esteem scale and the information form including different variables have been used. T-test and chi-square data analysis tachnique have been used for the analysis of data got from the study. In the results of t-test, on the sides of the preoccupational mistakes and parental criticism, the points of the students who study at Science Lycees are considerably high. In the results of chi-square data analysis technique, there is no difference between two groups from the point of view of the characteristics of the perfectionism, self-esteem and leadership. Findings which we had from the research have been discussed regarding the finding of literature. vm