Siyasal partilerde parti disiplini ve parti içi demokrasi ilişkisi
The relationship between party discipline and democracy in political parties
- Tez No: 160580
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
02. Özet Siyasal iktidar, güç kullanma tekeline sahip tek meşru irade olarak tanımlanmaktadır. Demokrasi, iktidarın halka ait olması ve halkın iradesinden kaynaklanması, kaynağını halktan almayan hiçbir iktidarın meşru olarak kabul edilmemesi temeline dayanmaktadır. Demokrasi, halkın kamu politikalarının belirlenmesine katıldığı veya katılma hakkının olduğu siyasal rejimdir. Devlet yönetimine katılma noktasında halk iradesinin en etkili organları siyasal partilerdir. Günümüzde demokrasiler siyasal partiler dışında düşünülmemektedir. Siyasal partiler demokratik siyasal yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasal partilerin demokrasiler için olmazsa olmaz nitelikleri nedeniyle günümüz demokrasileri bir partiler demokrasisi özelliği kazanmıştır. Siyasal partiler, demokrasiler için vazgeçilmez unsurlar olduklarına göre, parti içi düzenin ve yapının da kendisini kuran düzen ve prensiplerle çelişmemesi gerekmektedir. Seçim elbette bir demokrasi için en önemli koşullardan biridir. Ancak, demokrasiyi seçimlere indirgemek ve hatta seçim olayım demokrasi için yeter şart olarak görmek yanlıştır. Dolayısıyla parti içi demokrasi, partinin bütün kademelerinde görev alacakların seçimle belirlenmesinin yanında karar alma mekanizmalarının tabandan tepeye doğru işleyen bir süreç sonucunda oluşmasını ve partinin iç işleyişinde demokratik ilkelerin uygulanmasını gerektirmektedir. Parti içi demokrasi, sadece partilerin bir iç meselesi değil, demokratik ideallerin gerçekleştirilmesinin de bir şartıdır. Parti disiplini parti içinde tutarlılığı sağlamak amacıyla kullanılan bir yaptırımlar sistemidir. Parlamenter sistemlerde partilerin disiplinli olmaları, sistemin gereği olarak kabul edilmektedir. Siyasal partilerdeki kuvvetli parti disiplini anlayışı, hükümetlerin istikrarı adına gerekli görülmektedir. Ancak, parti içinde tutarlılığı sağlamak için disiplinli yapıların parti içi demokrasinin işlevselliğini yitirmesi pahasına teşvik edilmesi siyasal partilerin ve siyasal sistemin istikrarsızlığına neden olmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The political power is defined as the only legimate concept under which the use of force is possible. The main features of democracy can be indicated as follows: power belonging to the public, deriving from the public's conscious; and opposing to the power that does not depending on the public. Democracy can be defined as a political regime to which the public has a right to participate in or the public plays an active role for deciding the public policies. The most effective organs concerning the participation in governing the state are political parties. It is well-known that democracy cannot be established without political parties. They are indispensable components for the democratic political life. Due to the fundamental nature of parties in a democracy, modern democracies are regarded as“parties democracy”. In accordance with these facts, it is also necessary to establish the democracy in the sructure and working of political parties. One of the significant conditions for the democracy is to have elections. However, it is not possible to accept that democracies are only consisting of elections and the election is sufficient condition to establish democracy. To mention about the democracy inside a political party, there are some requirements to be fulfilled; electing the party officials, the creation of the decision-making mechanisms through the participation of the all members of the party (from the bottom to the top) and the application of the democratic principles to the working of the party. Democracy inside the party is not only the interrior problem relating to parties but also a necessary element in establishing democratic principles. The party discipline is a sanction system aiming at providing consistency in the workings of parties. The disciplined party structure is considered as the necessity of the parliamentary system. The perception of strong party discipline in political parties are regarded as a necessity for the presence of stable governments. The support of the strong disciplined structure in a way of damaging the functioning of the democracy in political parties causes instability both in political parties and political regime. VIII