Maddi olmayan varlıların (entellektüel sermayenin) ölçülmesi, raporlanması ve futbol endüstrisinde bir uygulama
Measuring and reporting intangible assets (intellectual capital) and an implementation in football industry
- Tez No: 160581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Özet İşletmelerin patent, lisans, teknik bilgi, deneyim, müşteri listesi gibi firma değerini arttırarak, hem tüketici hem de kredi veren kuruluşlar nezdinde kredibilitesini arttıran unsurların görünür hale getirilerek, mali tablolarda yayınlanıyor olması artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Yalnızca iflas, şirket evliliklerinde değil performans değerleme, işletme stratejilerini belirleme gibi işletmenin olağan faaliyetlerini sürdürürken dahi işletmenin gerçek değerinin tespit edilip ortaya konulması için maddi olmayan varlıkların finansal tablolara doğru olarak yansıtılması gerekmektedir. Maddi olmayan varlıkların hem ulusal hem de uluslararası kurallar açısından değerlendirildiği tezde öncelikle işletmenin tepe yönetimi tarafından görülmeyen değerlerin varlığının kabul edilip sonraki aşama olarak da ölçüm ve değerlendirilmesiyle somutlaştırılması gerektiği savunulmuştur. Maddi olmayan varlıkların ölçümü ve raporlanmasında kullanılan ve en basit finansal temele dayalı yöntem olan Piyasa Değeri/ Defter Değeri yaklaşımı kolay anlaşılırlığı açısından tercih edilmesine karşın kullanılan Piyasa Değeri ve Defter Değeri kavramları bir çok değişkenle etkileşim halindedir. Bu nedenle bu değişkenlerin belirlenmesinde güçlük çekilmektedir. Bu yönteme alternatif bir çok yöntem bulunmaktadır. Tezde açıklanan yöntemler şunlardır: Piyasa Değer/ Defter Değeri, Tobin Q, Maddi Olmayan Varlıkların Değerinin Açıklanması, Dengeli Sonuç Kartı gibi... Bu yöntemler başlangıçta daha çok yazılım ve kimya sektörlerinde kullanılmış olmasına rağmen her sektöre uygulanıp sonuç alınabilmektedir. Futbol endüstrisinde de Türk Futbol Takımlarının son yıllarda halka arzıyla açığa çıkan maddi olmayan varlıkları ve ölçümü, az önce sayılan yöntemleri gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
03. Summary It is now indispensability for the elements of enterprises such as patents, licenses, technical knowledge, experience and customer lists, which increase the firm value and the credibility by both the consumers and the creditor corporations to be made visible and be issued within financial statements. Intangible assets are required to be reflected to financial statements correctly not only for bankruptcies and corporate marriages but also in order to determine and put forward the actual value of the enterprise even while maintaining the regular activities of the enterprise such as performance assessment, determining enterprise strategies. Within the thesis in which intangible assets are evaluated through the aspects of both national and international rules, it is advocated that the existence of the assets that are not visible to the top- management of a enterprise should primarily be accepted, and at the next stage they should be concretized via measurements and assessments. Although the Market Value/ Book Value, which is used for measurement and reporting intangible assets and which is Ihe simplest financial-based method is preferred for being easily understandable, the concepts market value and book value are in interaction with numerous variables. Therefore, difficulties come up for the determination of those variables. There are a number of alternative methods to that method. The methods described within the thesis are as follows: Market Value/ Book Value, Tobin Q, Calculation of Intangible Assets and Balanced Scored Card... Although those methods were largely employed in software and chemical sectors at the beginning, they can be applied on every sector and outcomes can be yielded. In the football industry, intangible assets and their measurements, which have been revealed following the public offerings of Turkish football teams, bring the aforementioned methods to order. VIII