Yeni Keynesyen Phillips Eğrisinin Türkiye ekonomisi bakımından incelenmesi
Examination of the New Keynesian Phillips Curve in the perspective of Turkish economy
  1. Tez No: 699484
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMER ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İşsizlik ve enflasyon oranları arasındaki ödünleşme ile öne çıkan Phillips eğrisinin beklentilerle geliştirilmesinin ardından Keynesyen kavramlara dayanarak Yeni Keynesyen Phillips eğrisi (YKPE) oluşturulmuştur. Yeni Keynesyen Phillips eğrisinde, enflasyon üzerindeki etkileri bakımından işgücü maliyetleri, çıktı açığı ve enflasyon beklentileri öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ekonomisi için 2006Q1 ve 2020Q2 dönemleri arası için YKPE ve hibrit versiyonlarının çeyreklik verilerle incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan modellerde gelecek döneme ilişkin enflasyon beklentileri, çıktı açığı, uyumlu beklentileri de dikkate alarak geçmiş dönem enflasyon oranları ve reel marjinal maliyetlere ilişkin proksi olarak birim işgücü maliyetleri modellere eklenmiştir. YKPE'nin standart ve hibrit tiplerinin ayrıca mevsimsellik etkisinden arındırılmış değişkenlerle de tahmin edilmesi dikkate alınan bir noktadır. Çalışmanın bulguları, Türkiye'de enflasyon dinamiklerinde çıktı açığının ve geçmiş enflasyon beklentilerinin etkilerinin ciddi ölçüde olduğu, birim işgücü maliyetlerinin de önemli etkilerinin istatistiksel olarak reddedilemediği, gelecek enflasyonlarına ilişkin beklentilerin de etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olmakla beraber etkisinin çok düşük olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Türkiye'de standart YKPE'nin geçerli olduğu ve hibrit YKPE'nin kısmi olarak geçerli kabul edilebileceğini, beklentiler bakımından ise, YKPE'ye ilişkin beklentilerden farklı bir durumun geçerli olduğunu, geçmiş enflasyonun geçmişte izlediği patikanın cari enflasyonda önemli etkilerinin reddedilemediği sonuçlarına ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the augmentation of the Phillips curve, which stands out as the trade-off between unemployment and inflation rates, by taking the developments regarding the expectations into account, the curve is further augmented with the Keynesian terms and hence is called the New Keynesian Phillips Curve (NKPC). In the NKPC, labor costs, output gap and inflation expectations come into the force in terms of their effects on inflation. In this study, we aim at the examination of the NKPC and its hybrid versions with quarterly data for the Turkish economy between 2006Q1 and 2020Q2. In the models developed for this purpose, the unit labor costs are added to the models as a proxy for real marginal costs. Further variables include the inflation expectations for the future periods, the output gap and the backward looking inflation rates where the former takes the adaptive expectations into the account. The models; the standard and hybrid types of the NKPC, are also estimated with seasonally adjusted variables. The findings of the study show that the effects of output gap and past inflation expectations on inflation dynamics in Turkey are significant and as expected; the significant effects of unit labor costs cannot be avoided statistically, and the effects of future expectations of inflation have very minor effect though being statistically significant in contrast to the dominant impact of the past inflation rates. It is concluded that the standard NKPC is valid for Turkey and the hybrid NKPC can be accepted as being partially valid. In terms of expectations, the results differ than those expected by the new Keynesian Phillips Curve. The significant effects of the past path of past inflations on current inflation play a critical role in Turkey.