Türkiye'de anayasal gelişimin yerel yönetimler ve yerelleşme üzerine etkileri
The effects of constitutional development over local governments and localization on in Turkey
  1. Tez No: 160601
  2. Yazar: RABİA ÇEŞME
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
II ÖZET Bu tezin amacı, Türkiye'de Anayasal Gelişim ile Yerelleşme ve Yerel Yönetimler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çerçevede;“Yerelleşme ile anayasa arasında olumlu ilişki vardır.”"Yerel yönetimlerin gelişimi ile anayasa arasında olumlu ilişki vardır. hipotezleri test edilmektedir. îlk bölümde Anayasanın Kavramsal Çerçevesi ile Batı ve Osmanlı- Türk geleneğinde Anayasal gelişmeler incelenmektedir. İkinci bölümde, yerel yönetimlerin, anlamı, doğası, özellikleri ile farklı ülkelerde yerel yönetim sistemleri üzerinde durulmaktadır. Bunu takiben yerelleşme kavramı tanımlanarak Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, Osmanlı Dönemindeki yerel yönetim hareketleri Tanzimat Öncesi ve Tanzimat Sonrası olarak iki bölüm halinde ele alınmıştır.Beşinci bölümde, Cumhuriyet döneminde yerel yönetimler anayasal çerçeve içinde incelenmiştir. Burada Türk Kamu yönetiminin yapışım etkileyen yerelleşme ve merkezileşme durumu ayrıca ele alınmıştır. Altıncı bölümde ise Liberal dönemdeki yerel yönetim hareketleri ile 1982 Anayasasında ayrıntılı olarak ele alınan yerel yönetimlerin yapısını oluşturan İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Köyler incelenmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de yerelleşme ve anayasa arasında doğrudan bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yerel yönetimlerin gelişimi ile anayasa arasında bir paralellik olmadığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of this study is to investigate the constitutional development in Turkey and the relationship between localization and local government. Within this framework, the following hypotheses are tested:“There is a positive relationship between decentralization and constitution'”and "There is a positive relationship between development of local government and constitution. The firs chapter develops a conceptual framework for constitutions and the constitutional development in Ottoman-Turkish State tradition. The second chapter examines the meaning, nature and characteristics of local government as well as local government systems in other countries. Then, the notions of localisation and decentralization have been denned and the European Local Government Autonomy Chart has been explored. The fourth chapter investigates the local initiatives in the Ottoman State in two broad categories: Pre-Tanzimat and Post-Tanzhnat Periods. The fifth chapter explores the state of Turkish local government in the Republican Period with a special attention to the constitutional framework The chapter further explores the localization / centralization dichotomy as it has had a significant impact upon the Turkish public administration. The sixth chapter scrutinizes local government movements in the Liberal Period as well as the local government units as mentioned and defined in the 1982 Constitution, municipalities, village administration and provincial special administration. An important finding of this study is that there is no direct relationship between localization and constitutions in Turkey. Furthermore, there is no direct relationship between the development of local government and constitutions.