Yuvarlak çekirdeksiz üzümde GA3 ve kimi yaprak gübrelerinin yaprak besin maddeleri, ürün ve kalite üzerindeki etkileri
- Tez No: 16061
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN ERYÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ABSTRAKT Giberellik asit (GÂ )'in, potasyum nitrat (KNO3) ve demir şelatlar (Fe-EDDTA) 'la birlikte yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidine uygulanmasının meyve, yaprak ayası ve sapı bitki besin element seviyelerine ve meyvedeki bazı önemli kalite özelliklerine olan etkileri araştırılmıştır. İncelenen Kontrol, GA.GA +Fe,GA +KNC>,GA +KNO +Fe 3 3 3 3 3 3 uygulamaları m n istatistiksel olarak farklı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Yaprak ve meyvedeki besin element değerleri yapılan uygulamalar sonunda değişiklikler göstermiştir. Meyvede en, boy, en/boy oranı, ağırlık, brix (% kuru madde), asitlik, olgunluk, Vitamin-C içeriği, renk, meyve suyu pH'sı ve ürün miktarında da değişiklikler saptanmıştır. ABSTRACT Effects of together and only applying giberellic acid (GA ), potassium nitrate (KNO ) and Fe as EDDTA chelates, on the nutrient elements of fruit and leaf blade and petioles and some important quality properties of Thompson Seedless grapes were studied. Statistical significant differences have been found between Control and GA.GA +Fe,GA +KNO ',GA +KNO +Fe treatments. 3 3 3 3 3 3 Nutrient elements have changed in leaf blade and petioles and fruit samples. Quality properties of the fruit width, length, ratio of width/length, weight, brix (dry matter %), acidity, maturity, ascorbic acid contents, ratio of green (a) to yellow (b) color, grape-juice, pH and ammount of product have also changed. '
Özet (Çeviri)