N-P-K'li mineral gübrelemenin sanayi domatesi fidelerinin gelişmesi üzerine etkileri
- Tez No: 16062
- Danışmanlar: PROF.DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 ÖZET Araştırma Manisa ili Turgutlu ilçesinde TUKAŞ KONSERVE SANAYÎ A.Ş. fidelik alanında yapılmıştır. Bu araştırmanın ana amacı, fide üretim alanında halen uygulanmakta olan mineral gübre (N-P-K) dozunun yeterli olup olmadığı ve mineral gübrelemenin fide gelişmesine etkisini belirlemektir. Araştırma azotlu fosforlu ve potasyumlu gübre denemesi olarak yürütülmüştür. Denemede domates çeşidi olarak RioGrande ve VF-6203 kullanılmıştır. Deneme iki yıl süre ile gerçekleştirilmiştir. I. yıl azot: 7-10.5 g.N/m2, fosfor: 14-21 g.Pa08/m2, potasyum: 25-37.5 g.Ka0/m2 şeklinde, II. yıl azot: 10.5 g.N/ma, fosfor: 21-28 g.Pa08/ma, potasyum: 37.5-50 g.Ka0/m2 şeklinde uygulanmıştır. Bunun yanında TUKAŞ SALÇA SANAYÎ A.Ş. fide üretim alanında uygulanan gübrelere ilave olarak yapraktan üç ayrı zamanda, %0,5-%0.75-%l.00 ' lik KNOa uygulaması yapılmıştır. İki yıl süre ile yürütülen denemede, toprak, harç ve domates fide örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Domates fideleri şaşırtmadan bir gün önce TUKAŞ KONSERVE SAN. A.Ş. ziraat mühendislerince pişkinlik (olgunluk) testi yapılarak not değeri üzerinden değerlen dirilmiştir. Söküm olgunluğuna gelmiş fidelerden alınarak laboratuvara getirilen örneklerin yaş ve kuru ağırlıkları alındıktan sonra kuru madde miktarları belirlenmiştir. Analize hazır hale getirilen örneklerde % besin maddesi ve bitki başına topraktan kaldırılan besin maddesi (N-P-K-Ca-Mg-Na-Fe-Cu-Zn ve Mn) miktarları tesbit edilmiştir. Laboratuvarda ve TUKAŞ KONSERVE SAN. A.Ş. ziraat mühendislerince fideliklerde yapılan test sonuçlarına göre en iyi fide N, PaKa ve N2PaK2 gübre seviyelerinde elde edilmiştir» Bir m2' ye 600 fide yetiştirilmesi hesabı ile en iyi gübre seviyesi olarak önerilen N^jKj ve NaPj(Ka seviyelerinde topraktan k-aldırılan besin maddeleri miktarları aşağıdaki gibidir.40 g. besin maddesi / ma RioGrande VF - 6203 Besin Elementi rain. max ort. min. max. ort Azot(N) 14.58 16.44 15.51 15.50 17.76 16.63 Fosfor(P) 3.27 3.35 3.31 3.90 4.55 4.22 Potasyurn(K) 25.20 33.48 23.34 32.20 34.70 33.4 Kals.(Ca) 15.70 17.00 16.35 17.80 19.70 18.75 Magnezyum(Mg) 2.50 2.90 2.70 2. S0 2.90 2.75 Sodyum(Na) 0.20 0.30 0.25 0.30 0.40 0.35 mg. besin maddesi / m2 96 96 102 102 102 150 126 144 156 150 12 12 12 12 12 42 39 38 48 42
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY This research has been conducted -the seedling fields of TUKAS KONSERVE SAN. A.S. in Manisa, Turgutlu, The main purpose of this research is to determine whether the currently applied mine ral fertilizer programme is appropriate for growing tomato seed lings. The effect on seedligs development was also determined. This study was a fertilization experiment with nitrogen, phosphorus and potassium. RioGrande and VF-6203 tomato variaties were used. This study has been conducted for two years. First year, nitrogen: 7-10.5 g.N/ma, phosphorus: 14-21 g.P208/ma and potas sium: 25-37.5 g.K20/m2 ; second year, nitrogen : 10.5 g.N/m2, phosphorus:. 21-28 g.Pa08/m2 and potassium : 37.5-50 g.Ka0/m2 were applied. At three different times, three different doses (0.5%, 0.75% and 1.00%) of KNO, was foliar applied in addition to the prevailing fertilization conditions in the seedling field. In this research, soil, mixture from seedling beds and tomato seedling samples were taken and analysed. Tomato seedlings, have been evaluated by TUKAS tomato seed ling experts considering their ripeness. Values appraised between 1 and 10. Fresh and dry weights of the harvested samples were measured in the labratory. Their dry maters were determined of the samples prepored for plant nutrients (N-P-K-Ca-Mg-Na-Fe-Cu-Zn and Mn) contents and uptakes per plant were calculated. The appropriate mineral fertilizer programmes were determined to be N,PaKa and NaPaKa levels when 600 seedlings are grown in each ma the following nutrient removals are obtaned.42 g. nutrient substance/ma Plant RioGrand© VF-6203 Nutrient min. max. mean min. max. mean Nitrogen(N) 14.58 16.44 15.51 15.5 17.76 16.63 Phosphorus(P) 3.27 3.3S 3.31 3.90 4.55 4.22 Potassium(K) 25.20 33.48 29.34 32.20 34.70 33.45 Calcium(Ca) 15.70 17.00 16.35 17.80 19.70 18.75 Magnesium(Mg) 2.50 2.90 2.70 2.60 2.90 2.75 Sodium(Na) 0.20 0.30 0.25 0.30 0.40 0.35 mg. nutrient substance / m2 Iron(Fe) 96 96 96 102 İ02 102 Copper(Cu) 102 150 126 144 156 150 Zinc(Zn) 12 12 12 12 12 12 Manganese (Mn) 36 42 39 36 48 42