Çöp ve tavuk gübresi karışımının toprağa verilmesi ile toprakta oluşan mikrobiyolojik ve biyokimyasal değişmeler
- Tez No: 22144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
II ABSTRAKT Bu çalışmada çöp ve tavuk gübresinin, IMPK gibi inorganik gübrelerle kombine edilmelerinin biyolojik ayrışma üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çöp ve tavuk gübrelerinin belli dozlarda birlikte toprağa verilmesi halinde ek bir mineral gübrelemenin fazla bir yarar sağlamadığı saptanmıştır. Ancak, yalnız çöp gübresinin kullanılması halinde yeterli bir biyolojik ayrışmanın gerçekleşmesi için ilave bir mineral gübre verilmesi gerekli al maktadır. Çöp ve tavuk gübresi karışımlarının inorganik l\LP H dûzlarıyla desteklendiği durumlarda selüloz parçalayıcı bakterilerin sayılarında tanığa kıyasla beş kata varan artışların olduğu tespit edilmiştir. ABSTRACT In this study, the effect of city waste and chicken manures which mere combined with N,P,K on biological decomposition were investigated. It seemed that when these two fertilizers applicated together to the soil on various amounts extra mineral fertilization is not necessary. But, when city waste is applicated alone additionary mineral fertilization is needed. When city waste and chicken manure is combined with l\LP K. cellulose ' 2 i i' decomposing bacteria increases five times more when compared with the control.
Özet (Çeviri)