Yugoslavya'nın dağılma süreci ile sonrasında Kosova sorunu ve Türkiye
The problem of Kosovo after the distribution process of Yugoslavia and Turkey
- Tez No: 597290
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kosova Sorunu, tarihsel derinliği olan, temelinde Sırp - Arnavut anlaşmazlığını barındıran ve hâlihazırda tam olarak çözüme kavuşmamış olması nedeniyle, hem uluslararası alanda hem de Türk dış politikasında, güncelliğini koruyan bir konudur. Birinci Kosova Savaşı ile Osmanlı hâkimiyetine giren Kosova'nın, Balkan Savaşları'nın ardından Sırbistan'ın eline geçmesi ile birlikte bölge, Sırp – Arnavut çatışma alanına dönüşmüştür. Daha sonra sırasıy-la, Sırp – Hırvat – Sloven Krallığı ve Yugoslavya'ya bağlı özerk bir bölge olarak varlığını sürdüren Kosova, Yugoslavya'nın dağılması ile birlikte tekrar Sırbistan denetimine girerek özerklik haklarını kaybetmiştir. Kosova'da çoğunluğu oluşturan Arnavutların bağımsızlık mücadelesine, Sırplar saldırıyla karşılık vererek Kosova'ya girmiş ve çok sayıda sivili kat-letmişlerdir. Uluslararası güçlerin uyarılarını dikkate almayarak katliamlarına devam eden Sırplar, Türkiye'nin de tam destek verdiği NATO'nun müdahalesi ile durdurulabilmiştir. Böylece Kosova, nihai statüsü belirleninceye kadar BM geçici idaresinin denetiminde kal-mış ve 17 Şubat 2008'de bağımsızlığını kazanmıştır. Türkiye, Kosova Sorunu'nun çözü-münde uluslararası güçlerle birlikte hareket etmeye özen göstermiş ve aktif bir dış politika yürütmüştür.
Özet (Çeviri)
The Kosovo Question is an issue that has a historical depth, embraces the Serbian - Alba-nian conflict and is currently up to date in both international arena and Turkish foreign po-licy, as it has not yet been fully resolved. The region became a sphere of Serbian - Albanian conflict when Kosovo, which came under Ottoman rule after the First Kosovo War, came into the hands of Serbia after the Balkan Wars. Kosovo, which continued to exist as an autonomous region belonging to the Serbian - Croatian - Slovenian Kingdom and Yugosla-via respectively, then lost its autonomy rights under the control of Serbia again with the dissolution of Yugoslavia. In response to the independence struggle of the Albanians, who constitute the majority in Kosovo, the Serbs responded to the attack and entered Kosovo and massacred many civilians. Massacres by Serbs who continued to ignore the warnings of the international forces, could be stopped with intervention of NATO which Turkey also supported fully. Thus, Kosovo remained under the supervision of the UN interim administ-ration until its final status was determined and gained independence on 17 February 2008. Turkey, in solving the Kosovo issue has been careful to act together with the international forces and conducted an active foreign policy.