İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi'nin kuruluş aşaması ve müzecilik açısından fonksiyon kazandırılması
- Tez No: 160666
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHRİYE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr.Nil SARI tarafından başlatılan tıp tarihi müzecilik çalışmaları, 1987 yılında Ana Bilim Dalı içindeki bir salonda teşhir edilerek ilk açılışını yapmıştır. Yıllar ilerledikçe koleksiyon büyümüş ve 2003 yılında ilk üç katın restorasyonu tamamlanan eski dekanlık binasına taşınmıştır. 2003- Mayıs 2004 yıllan arasında yine Prof. Dr. Nil SARI tarafından tekrar ikinci kuruluş aşamasını yaşamıştır. Müze koleksiyonunu Osmanlı Devleti'nin son dönemleri ile Cumhuriyet'in ilk dönemlerine ait tıp tarihi belgeleri ve eserlerinden oluşturmaktadır. Bu çalışmada; tıp müzeleri tanımlanarak, tıp müze örnekleri verilerek,tıp müzesi kavramı açıklanmış, Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi'nin ikinci kuruluş aşaması anlatılmış, çağdaş müzecilik bağlamında müzenin yapılanması için önerilerde bulunulmuştur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The project of founding a history of medicine museum in Cerrahpaşa Medical School of Istanbul University took start in 1983 by the initiation and endeavors of Prof. Nil SARI, then a faculty member of Deontology and the History of Medicine Department. The museum was opened first in 1987, the establishment being set up in a hall of the Department. The collection grew considerably during the following years and moved into the old deanery after its first three floors have been renovated. A second stage of establishment took place during 2003-2004, again initiated by Nil SARI. The collection consists of historic medical documents and materials, dating from the last stages of the Ottoman Empire and from the first years of the Republic. In this study, medical museums vere defined, examples of medical museums were demonstrated, and the concept of medical museum was discussed. The second stage in establishing the History of Medicine Museum of Cerrahpaşa was described in detail, and recommendations regarding the structure of the museum according to contemporary museumwork were proposed. VII