Stratejik liderlik yetkinlikleri üzerine bir uygulama
An application on strategic leadership competences
  1. Tez No: 160665
  2. Yazar: İNCİ CABAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YONCA GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
vn ÖZET Stratejik liderlik, organizasyonun istenen rekabet avantajını sağlaması için düşünme, faaliyetler yapma ve diğerlerini etkileme olarak tanımlanabilir. Böylece, stratejik liderler küresel rekabet ortamında, gerektiğinde hızla stratejik değişimi sağlayabilirler. Bu çalışma, stratejik liderlik kavramı ve yetkinlikleri ile ilgili teorik ve uygulamalı bir araştırmayı içermektedir. Stratejik liderlik bireysel olarak uygulanabileceği gibi takım olarak da uygulanabilir. Stratejik liderlik takımlarıyla birbirini tamamlayıcı nitelikte kişilerin stratejik karar verme sürecinde yer almaları sağlanır. Stratejik liderlerin rolleri idim ve kültürü destekleyen bir strateji geiştirmek, organizasyonu uyumlu ve yenffikçi kılmak, şirket politikalarıyla hareket etmek, etik davranışı güçlendirmek, düzeltmeleri yapma sürecine yardım etmek olarak sıralanabilir. Stratejik liderlerde olması beklenen yetkinlikler adalet duygusu, stratejik planlama, istisna yönetimi ve değişim, sonuçların yönlendirilmesi, global farklılaştırma, işletme perspektifi, iham verici motivasyon ve şartlı ödül, sinerjiyi destekleme, bireysel önem ve fikirlerin teşviki, farklılıkları azaltma, cesaret, yönetici imajı, deneyimlerden öğrenme, idealize edilmiş etki ve güvenirlik olarak sıralanabilir. Stratejik liderlik yetkinlikleri üzerine yapılan uygulamada, 13 farklı şirkette, yönetici düzeyinde yer alan 60 kişiyle anket yapılmış ve söz konusu İrişüerde yukarıda sayılan stratejik liderlik yetkînliMerinin bir kısmı araştırılmaya çahşiıraşör. Uygulamadan elde edien iki önemli bulgudan iki; kadınların stratejik liderlik yetkinKIeri açısından özellikle bireysel önem ve şartlı ödülde erkeklere göre daha üstün durumda olmaları, ikincisi ise;“bırakınız yapsınlar”anlayışının genel olarak fazla benimsenmediğİdir.
Özet (Çeviri)
vuı ABSTRACT Strategic leadership can be defined as thinking, acting and influencing others in ways that enhance an organization's sustainable competitive advantage. Thus, strategic leaders in a global competition environment can achieve rapidly strategic change. The present study comprises a theoretical and applied investigation on the concept of strategic leadership and strategic leadership competences. Strategic leadership can be applied both individually and on a team basis. In strategic leadership teams, diverse individuals with complementary talents have a part in strategic decision making process. Strategic leader roles can be listed as fostering a strategy-supportive climate and culture, keeping the internal organization responsive and innovative, dealing with company politics, enforcing ethical behavior, leading the process of making corrective adjustments. Moreover, strategic leadership competences include; sound judgment, strategic planning, management by exceptions and change, results orientation, global awareness;, business perspective, inspiring motivation and conditioned prize, forcing synergy, individual importance and encouraging ideas, leveraging differences, courage, executive image, learning from experiences, idealized effect and reliability. In the field study conducted on strategic leadership competences, a questionnaire is administered to 60 managerial-level individuals in 13 different companies, and some of the above-mentioned strategic leadership competences are investigated in them. The first important finding of this study is that women are superior than men in some strategic leadership competences such as individual importance and conditioned prize. The second important finding is that“laissez-faire”understanding in general is not so much accepted.