Stratejik uluslararası insan kaynakları organizasyonu ve bir uygulama
- Tez No: 160667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA GÜRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET İnsan sermayesinin işletme yönetim süreçleri içerisindeki tüm girdilere yön verdiğini savunan İnsan Kaynaklan Yönetimi kavramı, çalışanı rekabet gücü yaratan önemli bir unsur olarak görmektedir. Bu noktada da, işletmelerin değer yaratarak varlıklarım sürdürebilmeleri için gerekli olan kritik başarı faktörlerlerini tanımlamaktadır. Temel olarak işletmelerin, iş stratejileri ile bütünleşmiş insan kaynaklan stratejilerini belirleyebilmeleri gerekmektedir. Belirlenen insan kaynaklan stratejilerine hayat verecek iş gücü profilini tespit etmek, etkin insan kaynaklan planlaması faaliyetlerini yürütebilmek ve çalışanın işletme içindeki sürekliliğini yaratabilmek önemli konular arasında yer almaktadır. İşletme süreçleri içerisinde yer alan bir diğer önemli nokta ise faaliyetlerin uluslararası boyuta geçmesiyle beraber, yeni siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve yasal dinamiklerle karşı karşıya kalınmasıdır. Bu oluşumun doğal bir sonucu olarak da doğru kadrolama yapmayı hedefleyen insan kaynaklan organizasyon süreçleri yeniden yapılanmaktadır. Uluslararasılaşma hareketinin şekillendiği yetkinlik, kişisel ve demografik özellikler çerçevesinde iş analizi, iş tanımı, insan kaynaklan planlaması v.b. temel insan kaynaklan faaliyetleri daha farklı ve kapsamlı bir hal almaktadır. Sonuç olarak, global alanda rekabet eden bir işletmenin, insan sermayesinin stratejik önemini kavrayabilmesi, yerel ve uluslararası süreçlerinin farklılaştığı noktalan görebilmesi ve insan kaynaklan organizasyon yapılarım bu kapsam doğrultusunda oluşturabilmesi gerekmektedir. -VI-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human Resource Management (HRM) states human capital to be the fundamental resource as a consequence of its ability to lead the other inputs and create competitive advantage. At this point, HRM also defines the critical success factors necessary for a corporation to create superior value in order to survive. Basically, corporations should achieve integration between their personnel strategies and strategies of business. Besides, determining the employee profile capable of realizing the strategies, implementing sound human resource (HR) planning and retaining the most able work force within the organisation are the other subsequent critical issues. Additionally, it's important to express that, as an organisation begins to operate in international environment it also begins to struggle with new political, economic, social, cultural and legal factors. As a consequence of that its HR processes; which aim to staff the right person in the right place, at the right time; get restructured. Also the basic HR functions such as job anaysis, job descriptions and HR planning become more pround and detailed due to new and varied competencies. To conclude, a corporation which competes in global environment should perceive the strategic importance of human capital, discern the way the functions of HRM and IHRM differ and structure its HR organisation processes within the mentioned scope. -vn-