Çevre muhasebesinde çevre maliyetlerinin belirlenmesi ve TÜPRAŞ'da bir uygulama
Determineation of environmental cost on environmental accounting and an application on TÜPRAŞ
- Tez No: 160698
- Danışmanlar: PROF.DR. VASFİ HAFTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET İnsanoğlu kendisine daha iyi yaşam koşullan sağlayabilmek için sürekli bilimsel ve teknolojik gelişmeler sağlamış ve bu gelişmeler ekolojik sistemi etkileyecek boyutlara varmıştır. Daha fazla üretim ve tüketim, sınırlı olan doğal kaynaklan ve doğal kaynakların kendisini yenileme kapasitesini aşınca çevresel sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle 1950'li yıllarda etkileri görülmeye başlayan hava, su ve toprak kirliliği gibi önemli çevre sorunlarının oluşumu, etkileri ve alınabilecek önlemlerin yanı sıra, nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşme gibi başlıca çevre sorunları yaratan nedenlerde incelenmektedir. ı Aynı zamanda küresel bir sorun olduğu için çevre sorunları uluslararası kuruluşların faaliyetlerinde ve uluslararası sözleşmelerde de yer almaktadır. Daha önceleri serbest mal olarak görülen çevrenin aslında, sınırlı olduğunun anlaşılması ve ekonomik mal olarak görülmesi, çevre kirlenmesine karşı alınan önlemlerin ekonomik değerlerde gösterilmesi, toplumsal baskılar ve tüketici talepleri; işletmeleri karar alma süreçlerinde çevresel faktörleri de dikkate almaya yönlendirerek, işletmelere çevresel sorumluluklar yüklemiştir.. İşletmeler çevresel sorumluluklarının yerine getirebilmeleri için de muhasebeden çeşitli veriler sunmasını istemektedir. İşletmelerin faaliyetleri sonucu ortaya çıkan çeşitli çevresel etkilerle ilgili fiziksel ve mali boyutların belirlenebilmesi, ölçülebilmesi, bu boyutların muhasebe sistemi içerisinde daha belirgin hale gelmesi, işletme kararlarında çevresel olgularla ilgili gerekli verilerin hazırlanmasını ve sunulmasını gerektirmektedir. Bu gerekliliğin muhasebeye verdiği sorumluluğun yanı sıra zaten muhasebenin sosyal sorumluluk kavramı gereği olarak ta muhasebecinin çevre korumaya yönelik bilgi üretme sorumluluğu bulunmaktadır. Bütün bu gelişmeler çevre muhasebesi kavramım oluşturmuştur.Çevre muhasebesi; çevre ve ekonomi arasındaki etkileşim sonucunda çevrede meydana gelen niteliksel ve niceliksel olumsuzlukların belirlenmesi, belirlenen bu olumsuzlukların fiziksel ve parasal değerlerinin hesaplanarak izlenmesidir. Ayrıca çevre muhasebesi kapsamında, işletmelerin çevresel harcamalarının belirlenmesi, muhasebeleştirilmesi, muhasebe sistemi içerisinde çeşitli yaklaşımlarla değerlendirilmesi, denetlenmesi ve raporlanması gibi konular incelenmektedir. Bu çalışmada TÜPRAŞ İzmit Rafinerisinde üretilen mamullerle ilgili çevresel etkiler fiziksel boyutuyla incelenmiş çevresel zararların azaltılabilmesi için yapılabilecek faaliyetler ve bunların maliyetinin belirlenmesine çalışılmıştır. Yine aynı işletmede çevresel faaliyetlerin mali boyutlarının muhasebe sistemi içinde daha ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde izlenebilmesi için yapılabilecek düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Çevre muhasebesi, muhasebe sisteminin özünde yapılabilecek bir değişim öngörmemektedir. Bilgisayar teknolojisinin sunduğu kolaylıklarla hesaplar çok ayrıntılı ve çok yönlü işletilebilmekte, bu kolaylıktan faydalanılarak işletmede çevre ile ilgili veri ve bilgilerin ayrıntılı olarak üretilmesi mümkün olmaktadır. Asıl yapılması gereken, görünmeyen veya gösterilmeyen verilerin elde edilmesinin sağlanmasıdır. İşletmeler genelde çevre dostu görünüme önem vermekte ancak gerçek anlamda, dışsallıklar denilen çevresel etkileri içselleştirmekten ve çevreye verdikleri zararlarla ilgili doğru verileri sunmaktan kaçınabilmektedirler. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human being continuously provided developments to a higher level of scientific and technologic developments for better life conditions and these developments reached to a level that is effecting the ecological system. When the excessive production and consumption passes over the limited natural welding and renewal capacity of the natural welding itself, environmental problems stars to come into being. In addition to the occurrence, effects and prevention of the most important environmental problems like air, water and earth pollution whose effects were began especially in 1905 s increase in population, industrialization and civilization which are most common causes for the environmental problems are also investigated,' Environmental problems takes part in international associations activities and agreements, because they also exist as a global problem. After being noted that environment which is visualized as a natural an economic property. Evaluating the measures against environmental pollution as an economic value, social pressure into account in progress of taking decisions. These plants want accounting department to present various data for implementing their responsibilities. Determining physical and financial dimensions pertaining to environmental impact that arose due to plant s facility, being measured, being more clear in the system of accounting, preparation of necessary data about environmental facts in plant s decision. Accounting department has the responsibility of creating information about environmental protection. Environmental accounting is that the determining qualitative and quantitative negativeness as a result of the interaction between environment and economy and the following physical and monetary values after being calculated. As an environmental accounting, determining environmental expenses, being accounted, evaluating various approaches in the accounting system, being controlled and being reported are examined like these. VIIFacilities for reducing the environmental damages and their prices are determined. Again in the same plant, financial dimensions of environmental facilities in the system of accounting are taken into account to track more efficient and understandable. Environmental accounting does not make any effect an accounting system with the aid of computer technology, accounts are much more detailed and comprehensive. Such a facility makes data and information about environment as detailed easier. The real thing is the providing of visible or invisible data generally, plants give significance on being environment friendly however, they avoid presenting true data about the damages that they did. VIII