İcra-iflas Hukuku'nda ilamlı icra takibi ve gösterdiği özellikler
Execution with engrossment proceding in the execution and bankruptcy law and its properties
- Tez No: 160703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Cebri îcra Hukukunun temelini teşkil eden ilamlı icra takibi ile amaçlanan alacaklının alacağına en kısa sûrede ve tam olarak kavuşmasıdır, ilamlı icra takibi ile alacaklıya, borçlu karşısında daha fazla hukuki himaye sağlanırken diğer taraftan da alacaklı karşısında borçlunun hakları korunmaya çalışılmaktadır. ilamlı icra takibine başvurulabilmesi için takip konusu alacağın ilam veya ilam niteliğinde bir belgeye dayanması gerekmektedir. Gerek İcra ve İflas Kanunu'nda gerekse diğer kanunlarda bazı belgelerin de ilam niteliğinde sayılacağı ve ilamlı icra takibinin başvuru kaynakları arasında yer alacağı (dayanağım oluşturacağı) hüküm altına alınmıştır. Bu suretle bu takip yoluna başvuru imkanı genişletilmiştir, bu nedenle icra takibi başvuru için gerekli belgeler arasında yer alan ilam niteliğindeki belgelerin özelliğinin ve hangi belgelerin ilam niteliğinde olduğunun belirlenmesi önem arz etmektedir. İcra ve İflas Kanunumuzda alacağın niteliğine göre farklı ilamlı icra takip yollan öngörülmüştür. Alacağın niteliği para veya teminat alacağı ise başvurulacak takip yolu para ve teminat alacaklarına ilişkin takiptir. Eğer para alacağı dışında kalan bir alacak söz konusu ise örneğin bir taşınır teslimi ise başvurulacak takip yolu taşınırın teslimine ilişkin takiptir. Çalışmamızda ilamlı icra takip yollan ayrı başlıklar halinde incelenmek suretiyle ilamlı icra başvuru usulü ve bunun sınırlan çizilmeye ve alacaklı ile borçlu arasındaki dengenin nasıl korunduğu ifade edilmeye çalışılmıştır. İlamlı icra takip yollarına ilişkin ortak hükümler müşterek hükümler başlığı altında hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle ilamlı icra takip yollan incelenmeden önce müşterek hükümler ele alınmak suretiyle ilamlı icra takiplerinin sistematiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Execution with engrossment is the main issue of the execution law. The aim of this procedure is attaining the whole credit in a short period by the creditor. As further legal protection is provided to the creditor against deptor by the execution with engrossment, the rights of the deptor is also protected against executive creditor. In the formal request to the execution with engrossment, the credit which is the subject of the execution proceeding should be based on an engrossment or a document which has the quality of an engrossment. It is stipulated either in the execution and bankruptcy act or in the other acts that some documents will have the same quality of engrossment and will be the documents that can be uutilized in the formal request of the execution proceeding. By this way, the opportunities of application procedure has been expanded. Because of this it is important to determine the principles of the documents that is used in the application as an engrossment and to determine which documents have quality of engrossment. In the execution and bankruptcy act different execution with engrossment procedures are stated according to the quality of the credit. If the types of the credit is pecuniary claim or assurance the proceeding is the regarding pecuniary claim or assurance credit. If the credit is something different from the pecuniary claim for example delivering a movable good then its procedure is regarding the movable goods.. In this study by exaniining the execution with engrossment proceedings under different titles, It is tried to be determined the application procedure and its limitations and tried to be explained how the equlibirium between the creditor and the deptor is maintained. Before the examination of the execution proceedings the cooperative rules are examined and the systematic of the execution by engrossment proceedings are tried to be expressed due to the cooperative norms that are regarding the execution by engrossment proceedings are statuted under the chapter titled common provisions.