Kamu yönetiminin geleceğine uzanan çizgide etik değerler perspektifinden bireyin örgüt ve yönetim kuram ve uygulamaları içindeki konumu
By the line that towards future of public administration in view of ethical values the administration theories and practices
  1. Tez No: 160704
  2. Yazar: BÜLENT ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Modern toplumun kurulması büyük ölçüde rönesans sonrasının akılcılık ve aydınlanma çağlarında ortaya çıkan teknik ve düşünsel alt yapıya bağlıdır. Bu dönemde tanrısal olandan kopuşla birlikte yeryüzü devleti kuramının yerleşmeye başladığı görülmektedir. Fransız devrimi sonrası başlayan uluslaşma ve sanayi devrimi ile yaşanan kentleşme konuları etrafında, bu yeryüzü devletinin belli sorumluluklar çerçevesinde geliştiği görülmektedir. Ancak bu gelişmeler sosyolojik değerlendirmelerini Comte ve Durkheim çizgisindeki pozitivist mantıktan almaktadırlar. Dolayısıyla normatif bir düşünsel tema egemendir. Böylelikle önceki dönemlerin kutsal devletlerine egemen olan bütüncül anlayışın yeni dönemde de kendini koruduğu gözlenmektedir. Yirminci yüzyılla birlikte yönetim ve örgüt kavramlarının bilimsel temellere oturtulması çabalarında bu normatif ve bütüncül yaklaşımın etkileri görülmektedir. Başta kamu kurumları olmak üzere bütün örgütsel formasyonlarda örgütün bütünü birey karşısında önceliklidir. Ancak yirminci yüzyılın ikinci yarısında modemitenin eleştirisi ile birlikte demokratik evrimde yaşanan gelişmeler örgüt ve yönetim kavramlarında da değişime yol açmıştır. Bu kapsamda, geçmişte de kullanılan ancak yeni dönemde daha farklı anlamlar yüklediğimiz bir takım değerlerin yükselişine tanık olmaktayız: Açıklık, katılım, verimlilik gibi... Bu anlam ve beklenti değişmeleri ile birlikte örgüt modelleri de değişime uğramaktadır. Bu arada ileri teknolojik enformasyonun sağladığı avantajların yanı sıra, globalleşme, ekosistem sorunları, etik yaklaşımlar gibi yükselen değerlerin yönetim kültürünü değiştirdiği gözlenmektedir. Bu çerçevede bireyin, bulunduğu ortamın en değerli unsuru olarak görülmeye başlandığı dikkati çekmektedir. Dolayısıyla birey, içinde bulunduğu örgütün nesnesi olmaktan çıkarak özne konumuna yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction of modern society is mostly up to technical and intellectual substructure of the rationality and enlightment epoch which have taken part after renaissence. At that time, by the breaking out of divine, a theory about the secular kingdom has begun to come into being. It's been seen that, this secular kingdom was developing under some responsibilities which have a frame through out the process of nationalization after French Revolution, and the process of urbanization after industrial revolution. But these progresses have found their sociologycal analysis in the positivist logic which is founded by Comte and Durkheim. So that, a normative theme was ruling. So, in any case the holistic comprehension which was ruled in the old divine kingdom age was being conservated in this new age too. It's obvious that at the endeavour of getting a structural model for organization and administration by beginning of twentieth century, that was constructed by these normative and holistic approaches. Mainly the public institutions but at all kind of organizations the whole organization was of top priority againist the individual. But in the second half of twentieth century, there has been varieties on the concept of organization and administration by the criticisms towards the modernity and by the progresses of democratical evolution. In this contents, we prove by witnesses to rise of some values which were known at the past too. Like as transperancy, participation, publicity... But now, they're considered some differently. That kind of meaning and expectation changements also change the organization models. Meanwhile besides the today's technological advantages on information, it's obvious that the rising values like the globalization, ecological cares and ethical approaches are being changed the culture of administration and management. In this frame, it's noticable that the individual is considered as the most valuable element of his environment any more. Whereat the individual come out of to stay as an object in the organizational life. Henceforth the individual has risen up to subject position.