İcra ve İflas Hukukunda ipotek
Execution and Bankruptcy Law mortgage
- Tez No: 313441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MENAF TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
İpotek konusu, en genel anlamı ile Türk Medeni Kanunu'nda `eşya hukuku' başlığı altında düzenlenmiştir. İpoteği, İcra ve İflas Hukuku kapsamında ele alsak bile, konunun anlaşılabilmesi için Türk Medeni Kanunu'na yönelmek gerekmektedir. Bu düşünceden hareketle tezin çalışma alanı genişletilmiştir.En geniş kapsamlı hak, ayni haktır. Ayni hak, mülkiyet hakkı ve sınırlı ayni haklardan oluşur. Sınırlı ayni haklar, irtifak hakkı, taşınmaz yükü ve rehinden oluşur. Rehin, ipotek, ipotekli borç senedi ve irad senedinden meydana gelir. Eşya hukuku başlığı altında belirtilen bu hususlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ancak tezin ana konusu ipotek olduğundan, ipotek kavramına öncelik verilmiştir.Çalışmada ipoteğin, ne olduğu, nasıl kurulduğu ve nasıl ortadan kalktığı belirtildikten sonra, ipoteğe bağlı alınan borcun ödenmemesi nedeniyle ipoteğin paraya çevrilmesi yolu, icra ve iflas hukuku hükümleri çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır.İcra iflas kanunu sıralamasında önce ilamlı icra, ardından ilamsız icra, sonrasında da rehnin paraya çevrilmesi düzenlenmiştir. Ancak, kanun, icra takiplerinde ilamsız icrayı (genel haciz yolu) çok geniş anlamda incelemiş, diğer takip yollarında ilamsız icra ile ortak hükümlerin varlığı halinde, ilamsız icraya yollama yapmıştır. Her ne kadar ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip başlığı altında sadece bu konunun incelenmesi gerekirken, ortak hükümlerin bulunması ve genel haciz yoluna atıf yapılması nedeniyle, genel haciz yolunun da özellikle ipoteğin paraya çevrilmesini ilgilendiren kısımlarının incelenmesi yoluna gidilmiştir.İcra ve iflas kanunu hükümleri doğrultusunda ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takibe ilişkin açıklamalar yapıldıktan sonra, anlatılanlara göre uygulamanın nasıl olduğunu göstermek amacıyla Van İcra Dairesi'ndeki ipoteğin paraya çevrilmesine ilişkin yapılan bir takip dosyası üzerinde inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of mortgage is regulated under the title of property law in the Turkish Civil Code with its most general meaning. Even if we cover it within the framework of the Bankrupcty Law, we need to address ourselves to Turkish Civil Code so as to have a beter understanding of the issue. Upon this consideration, the scope of this paper is expanded.The most inclusive right is the real rights. They are composed of property rights and limited real rights. The limited real rights consist of right of easement and pledge. Pledge is composed of mortgage, mortgage bonds and annuity charge bond. These issues covered under the title of property law are examined in detail. Since the main subject-matter of the paper is the mortgage, the priority is given to the mortgage.After clarifiying what the mortgage means and how it is established and how it is dissolved, the way of liquidation of the mortgage as a result of the failure to pay the debts is analysed within the framework of the provisions of the bankrupcty law.Enforcement proceedings with judgment and enforcement proceedings without judgment and liquidiation of pledge are covered respectively under the Bankcruptcy Law. However, the law covers enforcement proceedings without judgment in detail. A reference is made to enforcement proceedings without judgments when there is a common provision regarding other enforcement proceedings.After making explanation with respect to liquidiation of the pledge, an enforcement proceedings dealth with by Van Civil Enforcement Office in connection with liquidiation of the pledge is analysed in order to show the application.