Türk Eximbank kredileri ve 1989-1995 dönemi SÖİK ve ihracat kredi sigortası uygulamaları
  1. Tez No: 61307
  2. Yazar: AHMET KIVRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ÜNAL ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Mal ve hizmet ihracına başlangıç safhasından itibaren her aşamada finansman, garanti ve sigorta desteği sağlayan Türk Eximbank, Türkiye'nin makro ekonomik hedefleri doğrultusunda uyguladığı programlar ile ihracatçıların rekabet güçlerini artırmayı ve yeni pazarlara girmelerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Türk Eximbank, ihracatçılara kısa vadeli kredi ve sigorta hizmetleri sunarken, dış yatırımcılara ve dış müteahhitlik firmalarına da orta - uzun vadeli kredi ve sigorta programları İle döviz kazandırıcı faaliyetlerini desteklemektedir. Türk Eximbank'tn kısa vadeli programlan ihracatçılar tarafından yaygın olarak kullanılmakta, özellikle Sevk Öncesi İhracat Kredisi ihracatın itici gücü olmaya devam etmektedir. İhracat kredi sigortası, ihracatçıları politik ve ticari risklere karşı koruduğu gibi sigorta poliçeleriyle yurtiçi ve yurtdışı fınans kuruluşlarından kredi sağlamalarını da kolaylaştırıcı niteliktedir. Özet olarak söylemek gerekirse Türk Eximbank, yüklendiği fonksiyon itibariyle ülkemizin ihracat politikalarının uygulanmasında ve ihracatın desteklenmesinde etkin bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Eximbank supports exporting by financing, guaranteeing and insuring it from the beginning of the production of products and services. Thus, the bank aims to heip the country to achieve the programs in its macroecono- mic plans, to increase the competitiveness of the firm and to heip the firms entering to new markets. While Turkish Eximbank loans short-term, credits and gives insurance services, it supports foreign currency activities of investors and contractors doing business abroad by giving medium and long term credits and insurance programs. Exporters are using Turkish Eximbank's short term programs widely. Especially Pre-Shipping Export Credits of the bank are the motivation of exporting in Turkey. Exporting credit insurance not only protects the exporters against the political and commercial risks but also helps to get credits from local and forcing financial institutions. To summarise, Turkish Eximbank has an important role in applying the exporting policies of Turkey supports exporting.