Demokratik hukuk devletine bir katkı: Ombudsman
A contribution to democratic state of law: Ombudsman
  1. Tez No: 160711
  2. Yazar: MECİT ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE BAĞCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
VI ÖZET Çalışmada, ombudsman kurumunun, ülkemizin demokratik hukuk devleti pratiğine yapacağı katkı ve kişi hak ve özgürlüklerinin daha iyi korunmasında yapacağı artı değer, araştırma sorumuzdur. Bu çerçevede ombudsmanın demokrasi ve hukuk devleti ile olan ilişkileri ayrı bir önem arz etmektedir. Bu önemin bilincinde olarak, çalışma boyunca, ombudsmanın özelliklerine, getireceği yeniliklere ve yapabileceği katkılara demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri açısından bakılmıştır. Bu çalışmanın, ombudsmanın kurumsal yapısını ve çalışma biçimini incelemeyi hedef almadığı peşinen söylenmelidir. Çalışma, ombudsmanın hukuksal boyutundan ziyade, toplumsal ve siyasal boyutlarını araştırmak üzere kaleme alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde ombudsman kavramı ve denetim üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, demokratik hukuk devletinde ombudsmanın yeri ve önemi,“demokrasi-ombudsman”ve“hukuk devleti-ombudsman”ilişkileri çerçevesinde incelenmiştir. Daha önemlisi,“Hukuk Devletinden Hukukun Üstünlüğüne”alt başlığını taşıyan bölümde,“Hukuk Devleti”nden de ileri bir aşama olan“Hukukun Üstünlüğü”ilkesine ulaşmada ombudsmanın araçsal katkısı tartışılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerdeki ombudsmanın kurumsal yapısı ve çalışma biçimi, farklı ülkelerle karşılaştırılarak anlatılmış; böylece ombudsmanın değişik ülkelerdeki uygulama ve görünümleri de nazara alınmıştır.“Ombudsman ve Türkiye Modeli”başlığını taşıyan beşinci bölümde 11.11.2004 tarihinde Başbakanlık'a sevk edilmiş bulunan“Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Tasarısı”üzerine eleştiri ve önerilerde bulunulmuş ve ombudsmanın demokratik hayatımızdaki yerini bir an önce alması gerekliliği vurgulanmıştır. Çalışma,“Sonuç ve Değerlendirme”bölümü ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT In this study, the contribution of ombudsman to our country's democratic, state of law practices and its help to a better protection of individual rights and freedoms were mainly examined. In this respect, the relationship between ombudsman and democrasy and state of law is quite important. Taking this into considiration, in the study, the features of ombudsman, the novelties and the contributions that ombudsman would bring. Were handled in respect of democrasy and principles of state of law. I must confess that this study does not arm to handle the institutional structure of ombudsman and its working manner. The study, rather than jurisdictional dimension, handles with social and political dimensions of it. In the first part of the study, concept of ombudsman and supervising were explained. In the second part, the position and the significance of it in a democratic state of law were examined, in respect of relations between“democrasy-ombudsman”and“state of law-ombudsman”. Moreover, the contribution of it to an advanced stage of“state of law”that is“rule o law”, under subtitle“From State of Law to Rule of Law”, was discussed. In the third and fourth parts, the institutional structure of it and its working maner were explained by comparing with various countries; so practice of it in various countries were clarified. In the fifth part that is titled“Ombudsman and Turkish Model”,“Draft Public Supervision Law”was criticised and some offers were made about it.