Kitle iletişim teknolojileri ve yansımaları
Mass communication technologies and their impacts
- Tez No: 160710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
VI ÖZET Kişilerin bilgi, düşünce ve tutumlarının insan topluluklarına dağıtımı olgusu olarak tanımlanan iletişim olgusu, günümüzde en ileri teknolojik araçlar yoluyla gerçekleşmektedir. İletinin kitlesel olarak üretimi, yayımı veya dağıtımı amacıyla geliştirilen kitle iletişim araçları tüm toplumlarda gerçek birer kurum haline gelmiştir. Toplumsal gelişmede bir etken olarak yer alan kitle iletişim araçları, giderek toplumsal, siyasal ve ekonomik bir güç unsuru niteliği kazanmaktadır. İletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler bireysel ve toplumsal iletişimi artırmıştır. Yaygın olarak kullanılan radyo, televizyon, uydu televizyonu gibi kitle iletişim araçları; bir toplum içerisindeki bireyleri etkilemesinin ötesinde, birbirine komşu olsun olmasın, tüm toplumların da etkilenmesine yol açmaktadır. Özellikle uydu televizyon yayıncılığının dünyanın her yanma rahatlıkla ulaşması, iletişim teknolojisi açısından toplumsal iletişime de yeni bir boyut kazandırmıştır. Yaşanan değişimler, tüm toplumsal grupların ve kurumların beklentilerinin, giderek yeni iletişim teknolojilerinin gelişimi ile ilişkilenmesine neden olmaktadır. İletişim teknolojilerinden küresel düzeyde dünya ekonomisini daha rekabetçi ve verimli hale getirmesi, gelişmişlik farklarım kapatarak dünya ülkelerini eşitlemesi, dünya iletişimini herkes için erişilebilir, hızlı ve etkin kılması beklenmektedir. İletişim ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler ve kullanımlarının yaygınlaşması, endüstri toplumunun taşıdığı tüm eksikliklerin giderileceği yeni bir toplumsal yapının kurucu unsurları olarak tanımlanmaktadır. Yeni iletişim teknolojilerinin toplumu nasıl etkilediğine yönelik kuramların çıkış noktasının, ticari veya bilimsel, haber ya da eğlendirme amaçlı ne şekilde olursa olsun, enformasyonun giderek artan bir şekilde önemli bir kaynak olması oluşturmaktadır. Temelini enformasyonun oluşturduğu güce ulaşma ve onu kullanma, hem ülke içinde, hem de uluslararası düzeyde ekonomik bir güç ve prestij sağlamaktadır. Bu da, enformasyonu toplama, depolama ve dağıtma kanallarını elinde bulunduranların, yaşadığımız çağın en önemli kaynaklarından birini elinde bulundurmaları anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The fact of communication is defined as distribution of information, thoughts and demeanors of persons into human societies and today it is conducted by means of the highest technological means. Mass communication means which have been developed with the aim of mass production and distribution of messages all have become real entities in all societies. Also, mass communication means are effective part of social development and gained social, political and economic power in the course of time. Developments in communication technologies have improved individual and societal communication. Widely used mass communication means such as radio, television and satellite television creates interaction not only vvithin one society but also enable interactions among different societies. Especially widespread effect of satellite broadcasting system all over the world gained a new dimension in social communication in terms of communication technology. Continuing changes causes connection of expectations of all social groups and institutions with new communication Technologies. It is expected that Communication Technologies will make global economy more competitive and more efficient, close development differences among countries and equalize all. Developments in computer and communication Technologies and extension of utilization of these means will eliminate all deficiencies of industrial society and become constructive factor of a new social structure. Main point of discourse claiming that new communication Technologies affects social structure is that information has become an important resource in terms of commercial, scientific, news and individual purposes increasingly. Reaching information based power and using this source gains the owner domestic and international power and prestige. This means that: those who direct information gathering, storing and distributing channels will also keep the most important resource of our age in their hands.