Ombudsman sistemi ve Türkiye
The Ombudsman system and Türkiye
- Tez No: 72444
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ULER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
94 ÖZET Ombudsman idarenin eylem ve işlemleriyle ilgili olarak halktan gelen şikayetleri inceleyen ve bu eylem ve işlemlerden doğan haksız sonuçlan gidermeye çalışan bağımsız bir denetim kurumudur. Çalışmanın birinci bölümünde ombudsman kavramının farklı tanımlarına değindikten sonra, kurumun tarihçesi anlatılmıştır. Hukuk devletinde ombudsman dışı denetim modelleri incelendikten sonra ombudsmanın gerekliliği ve diğer denetim sistemlerine göre farklılıkları üzerinde durulmuştur. Ombudsman seçim yoluyla iş basma getirilebileceği gibi atama yoluyla da görevlendirilebilir. Ombudsmanın harekete geçmesi ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. İskandinav ülkelerinde ombudsmana başvuru katı şekil ve şartlara bağlanmamıştır. İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde ise sıkı şekil şartlan mevcuttur. Ombudsmanın yetki alanı da farklılıklar göstermektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde uygulamadan kaynaklanan farklılıklara yer verilmiştir. Aynı bölümde ombudsmanın etkililiğini artıran ve azaltan sebepler açıklandıktan sonra ombudsmanın basınla olan ilişkisi ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ombudsman sisteminin Türkiye'de olabilirliği tartışılmıştır. Ombudsman sistemi ile Devlet Denetleme Kurulu ( DDK ), TBMM Dilekçe Komisyonu ( DK ), İnsan Haklan İnceleme Komisyonu ( İHİK ) arasındaki farklar ortaya konmuştur. Aynı bölümde Türkiye'de ombudsman tipi denetim sisteminin kuruluşu aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği, hangi yetki çalışma biçimi ve sorumluluklara sahip olacağı, ombudsmanın nasıl seçileceği ve görevinden alınacağı, bağımsızlığı, araştırma ve soruşturmalann başansımn sağlanması konulan incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde konun genel bir değerlendirilmesi yapıldıktan sonra ombudsmanın diğer denetim sistemlerine göre avantajlan ortaya konmuş ve bu sistemin Türkiye'de de işleyebileceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY This study, which consists of three part, is dedicated to examine the ombudsman institution system throughout the world and the probable Turkish ombudsman. In the first part, the word“ ombudsman ”and the first parliamentary ombudsman office which established in Sweden in 1 809 is examined. Also in the light of examinations give in the first part, the topic of whether the ombudsman works successfully in handling the public's complaints against the abuses by government officials is obverved. In this part, it has appeared that,“ to protect the citizen's rights ”is the most significant and primary principle to reach a democratic state. In the second part the background and the legislation of ombudsman is explained. In this part ombudsman is divided into two brad types. The first, which includes the original Swedish justitieombudsman and the second type, which includes the parliamentary commissioner for administration and the other British Ombudsmen, deals with cases of the misuse or abuse of administrative maladministration. In this part of the study the organisation and the activity of the ombudsman and it's role to deal with complaints against all administrative authorities and the effects of the ombudsman activities is examined. In the third part, the“ probable ”Turkish ombudsman is explained. The idea of establishing a Turkish ombudsman headed by an independent high level public official, responsible to the legislative body, is examined. In this part, the differences between ombudsman and the State Check Council, Human Rights Examine Commission and the Assembly Petition Commission is exposed.