Medya manipülasyonu-Berlin duvarı örnek olay
Media manipulation-case study of Berlin wall
  1. Tez No: 160719
  2. Yazar: MERAL ÇAKIR BERZAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
VI ÖZET Medya manipülasyonu, diğer politika araçlarının tümünün toplumlar üzerinde etkili olabilmesini sağlayan bir işlev görmektedir. Dolayısıyla medyanın sahiplik ve kontrolü iktidar olmanın temel koşullarından biridir. Bu çalışmada iktidar olabilme ve iktidarı sürdürebilmede medyanın kontrolü ve iktidar odaklarının politikalarını uygulama ve amaçlarına ulaşmada medya manipülasyonunun işlevi ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde; küreselleşme sürecinde medya, ikinci bölümde medya manipülasyonunun alt yapısı ve manipülasyon araçları, üçüncü bölümde ise Berlin Duvarı örnek olayı işlenmiş ve medya manipülasyonunun etki ve sonuçlan bir anket uygulamasıyla belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Media manupulation is a function that provides the other political tools effective on whole societies. In consequence the media protection and control is a basic condition of capability. In this study we examine the control of media for becaming power and the media manupulation for maintaining the power, application of politics and accession the goals of power focuses.. In the first part of the study; media in the scope of globalization, in second part subcase of media manipulation and manipulation tools, in he third part of the study, the case study of Berlin Wall was examined. Also the effects and results of media manipulation was determined with a survey study.