Birey ve kitlenin sistem ve iktidar ile olan iletişimine sosyopsikolojik temelli bir bakış
Socio-physicological based viewing to the communication related with the system and the power of the individual and mass
  1. Tez No: 160718
  2. Yazar: EBRU GÜRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, mevcut sistem çerçevesinde, toplumsal ilişkilerden doğan iktidarın/iktidarların bireyi ve kitleyi oluşum ve gelişim aşamaları çerçevesinde nasıl etkilediğini göstermektir. Bu bağlamda da tez, bireyin ve kitlenin ne şekilde tepki verebileceğini ortaya koymaktadır. Tezin kapsamında Franz Kafka'nın eserlerinin analizine yer verilmiştir. Kafka'nın romanlarının analizine geçmeden önce, birey ve kitle, kuramsal ve psikolojik anlamda incelenmiştir. İncelemelerdeki yaklaşımlara bireye atfettikleri, toplumsal ilişkilerdeki iktidara karşı pasif ya da aktif olma özelliği çerçevesinde bakılmıştır. Analizin konusu olan Kafka eserlerinin, toplumun bir parçası olarak bireyi kuşatan her türlü iktidar ilişkisini gösteren ve bireyin bu ilişki çerçevesinde kendine yabancılaşmasına vurgu yapan bir üslupta olduğu gözlenmiştir. Bütün bunlara karşın eserlerin, çok belirgin olmamakla birlikte bireye şans veren niteliğe sahip olduğu görülmüştür. Çalışmada özellikle Kafka'nın eserlerinde de örneklerine rastlanan iktidarın yansımaları olarak mekan kullanımı ve bürokratik engellere yönelik incelemelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this thesis is to show how the power/powers affect the individual(person) and the mass at the considering phases of existing and the progress at the current system. Related with this to display the reaction of the individual(person) and the mass. At the spoce of the thesis the analysis of the pieces of Franz Kafka took place. Before coming to the analysis of the novels of Franz Kafka; individual(person) and the mass are investigated theoretically and psychologically. The attributing of the person during the approaching at the investigations are valued according to being active or passive against the goverment(power). The pieces of Kafka which are the subject of the analysis are valued as the part of the society that surrounded the individual(person) and gave all kinds of the society relations concerning the estrangement. In spite of all these things although it is not very clear, it is seen that the pieces gave chance to the individual(person). Especially at the pieces of Kafka, the using of the place and bureaucratic obstacles took place as the reflection of the goverment(power).