Phillips eğrisinin tarihçesi, gelişmekte olan ülkelere uygulanması ve Türkiye örneği
Historical development of the phillps curve, implementation in developing countries and the example of Turkey
- Tez No: 160723
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Aktif iktisat politikalarının hem reel hem parasal sonuçlar doğurduğunu gösteren Phillips Eğrisi, 1958'de ortaya atılmasından bu yana, hükümet politikalarının etkileri açısından makro ekonomik sistem tartışmalarının odak noktasını oluşturmuştur. Hükümet politikalarının kısa dönemde reel değişkenleri, uzun dönemde ise sadece parasal değişkenleri etkileyebileceğine inanan Monetarist görüş, kısa dönemde farklı fiyat artış beklentilerine göre oluşan orijine dış bükey Phillips Eğrilerinin, uzun dönemde ise tabii işsizlik oranında yatay eksene dik bir Phillips Eğrisinin varlığına inanır. Yeni Klasik görüş ise kısa dönemde dahi hükümet politikalarının sadece fiyatları etkilediğini ve hem kısa hem uzun dönemli Phillips Eğrilerinin dik olduğunu savunur. Yeni Keynesgil görüş ise Phillips Eğrisinin şekli açısmda Monetarist görüşle uyumlu olsa dahi, kısa dönemli makro ekonomik sorunların çözümü açısından aktif iktisat politikalarının uygulanmasından yanadır. Post Keynesgil görüşte ise Phillips Eğrisi uzun dönemde kısa döneme kıyasla daha dik bir hal almakla beraber daima orijine dış bükeydir ve aktif iktisat politikaları reel değişkenler üzerinde etkilidir. Çalışmamızda Türkiye için geçerli olan Phillips Eğnsinin ele alınan dönemde orijine dış bükey olduğu ve ortalama enflasyonla ilişkisi açısından Yeni Keynesgil görüşü doğruladığı tespit edilmiştir. Kurduğumuz ekonometrik modelde 1988-2003 dönemine ait veriler kullanıldığından hem yeni, hemde sağlıklı verilere dayanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Phillips Curve which is indicating that active economical politics entailing both reel and monatary conclusions have been focused at the macro economic system discussions since it has been expunded in 1958 in terms of govermental politics effects. Monetarist view that believes in govermental politics effect real variables in short term but only monetary variables in long terms trusts the existence of original convex Phillips Curves that are formed according to the different price rise expectations in short term, again of the Phillips Curve that is vertical to horizontal line in the rate of common unemployment. On the other hand The New Classical View maintains that in also short term govermental politics effect only prices and both short and long termed Phillips Curves are vertical. Although The new Keynesian view is compatible with the Monetarist View in terms of the Phillips Curve form defends the applications of active economical politics in order to solve the macro economcal questions. According to the post-Keynesian view although the Phillips Curve in long term takes shape of more vertical form than the short term is always original convex and has an influence on the real variables of active economical politics. In the study it has been indicated that the Phillips Curve which is valid for Turkey is original convex and verifies the New Keynesian View in terms of the relations with Turkey. İn the econometric model we set up both new and sound data are used because they are related with the period of 1988-2003. VI